“Demiryolu, hem yolcu, hem yük taşımaya yönelik çift hat olacak”

Ak Parti Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, beraberinde İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, İl Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Kaya ve Adnan Tığlı ile Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Osman Kır olduğu halde, Cumartesi günü gazetemizi ziyaret eti.

Güncel 05.01.2014, 17:41 05.01.2014, 17:44
262
“Demiryolu, hem yolcu, hem yük taşımaya yönelik çift hat olacak”

Çorum Demiryolu konusunda çabalarının devam ettiğini vurgulayan Bağcı, demiryolu projesinin maliyetinin 2 milyar dolar tahmin edildiğini, uygulama projesi tamamlanıp finansmanı da sağlandığı takdirde 2017 yılında ihalesinin beklenebileceğini söyledi.
“SOMUT DURUMA BAKALIM”
Devam eden işlerle birlikte Çorum’un yatırım portföyünün 2 milyar liraya yakın olduğunu, bunun küçümsenmemesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Bağcı, demiryolu ve orta vade için de havaalanı hariç Çorum’un çözümlenmemiş sorunu olmadığını ifade ederek, “Yol ağımız tamam, ilçe yollarımızın standardını yükseltmeye çalışıyoruz. Ayrıca, İskilip-Tosya, Bayat-Çankırı gibi alternatif güzergahlar üzerinde çalışma yapıyoruz. Hastane, okul, yurt gibi sorunlarımız çözümlendi. Hitit Üniversitesi’nin Kuzey Kampusü’nde inşaatlar başlıyor. Güney Kampusü için bütçede 7 milyon lira kamulaştırma ödeneği var. Burada da seneye inşaatlar başlayabilir. Çorum’un yatırım sorunları ile ilgili somut durum üzerinden konuşmak lazım. Çorum’un eksiği ne ise oturup konuşalım.” diye konuştu.
“HEDEF UYGULAMA PROJESİ”
Ankara’yı Çorum üzerinden Samsun’a bağlayacak demiryolu hattı ile ilgili avan proje hazırlandığını ve güzergahın belirlendiğini, buna göre, demiryolu hattının, Yozgat dönüşünden başlayacağını, Sungurlu’da ve Çorum ile Organize Sanayi Bölgesi arasında, muhtemelen TOKİ konutlarının altında birer istasyon olacağını, Çorum’dan sonra da Merzifon, Havza gibi istasyonlarla hattın Samsun’a kadar uzanacağını anlatan Cahit Bağcı, OSB’ye ayrıca yük aktarımı için 7-8 kilometrelik bir ara bağlantı hattı yapılacağını söyledi.
Avan projeden sonra ikinci aşamanın uygulama projesi olduğunu, bu yolla kaç tünel, köprü, viyadük, fore kazık, hemzemin geçit vb. yapılacağının belirleneceğini ve maliyetin netleştirileceğini ifade eden Milletvekili Bağcı, “Demiryolu büyük bir yatırım. Maliyeti şu anda 2 milyar dolar tahmin ediliyor, ama net rakam uygulama projesinden sonra ortaya çıkacak. Uygulama projesini 2014 yatırım programına aldırmak için çalışıyoruz. Şubat sonuna kadar belli olacak. Bu çalışmanın da 1.5 – 2 yılda tamamlanması öngörülüyor. Dolayısıyla, finansmanı da sağlanabilirse demiryolu ihalesinin 2017 yılında yapılmasını bekleyebiliriz.” dedi.
“ÇORUM’UN TİCARİ YÜKÜ ÇOK”
Çorum Milletvekili Bağcı, demiryolu hattının 287 kilometre civarında olacağını, yolcu ve yük taşımacılığı için çift hat döşeneceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çorum’un, gelen ve giden 15 milyon ton yükü var. Bu, yıllık 5 bin kamyonluk bir yük demek. Mal girişi ve çıkışı, ağırlıklı olarakSamsun Limanı’ndan gerçekleşiyor. Taşınan yükler içinde, kereste, mermer, tuğla, seramik, makine büyük yer tutuyor.
Bilindiği üzere, Çorum’un ihracatı, ithalatından çok daha fazla. Yalnızca yıllık 120-150 adet arasında değirmen yapımı var.
Bu kadar yük taşımacılığı karşısında, demiryolunun milli ekonomi açısından ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor.”
“ÇANKIRI’NIN TEŞVİK AVANTAJI VAR”
ÇORUM HABER’in 1 Ocak 2014 tarihli “2013’ün kazananı Çankırı” manşetine de değinen Milletvekili Bağcı, 516 milyon dolarlık Japon yatırımı için teşvik avantajı nedeniyle Çankırı’nın seçildiğini belirterek, “Çorum, kişi başına geliri daha yüksek olduğu için, teşvik uygulamasında 4. bölgede. Çorum OSB ise 5. bölge avantajlarından yararlanıyor. Çankırı ise 5. bölgede bulunuyor ve Çankırı OSB 6. bölge avantajlarına sahip.
Aslında Çorum, çevre illerin imrendikleri dinamik bir il. Karamsar olmamak lazım. Ama, daha güçlü bir lobi çalışmasına ihtiyaç var. Savunma sanayi için kapsamlı bir katalog hazırlayarak girişimlerimizi sürdürmeliyiz.” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@