17 Şubat 2014 Pazartesi 22:21
“Değişimlere kapımız açık”
İlk olarak geçen sene 150. yılını kutlayan La Salle Üniversitesi’ne ziyaret eden Hitit heyete, Rektör Joseph R. Marbach ve Mesleki ve Sürekli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Joseph Ugras ile görüştü. Burada konuşan Prof. Dr. Reha Metin Alkan, bu sene 8. yaşını kutlayacak olan genç Hitit Üniversitesi’nin pek çok konuda olduğu gibi uluslararası çalışmalara da ağırlık verdiğini, son 2.5 yıllık sürede 90’a yakın öğretim üyesinin 3-6 ay arasında değişen sürelerde başta ABD olmak üzere pek çok ülkedeki üniversitelere ortak çalışmalar yapmak üzere gönderdiklerini, bu tür çalışmalara verilen desteklerin daha da artacağını ifade etti. Alkan, Özellikle Mevlana Değişim Programı kapsamında çok daha kolay akademik ve öğrenci değişimleri yapılabileceğini, ayrıca TÜBİTAK tarafından sağlanan Konuk veya Akademik İzinli (Sabbatical) Bilim İnsanı Destekleme Programı kapsamında da akademisyenlerin Hitit Üniversitesi’ne gelebileceklerini belirtti.

Dr. Marbach ise, oldukça eski bir eğitim kurumu olduklarını, sadece ABD’de değil, Avrupa’da da kampüsleri olan bir üniversite olarak uluslarası değişimlere sıcak baktıklarını, Hitit Üniversitesi ile Türkiye’de ilk ikili işbirliği anlaşması imzalamanın sevindirici olduğunu ifade etti.

Ziyaret, La Salle Üniversitesi ile Hitit Üniversitesi arasında ortak araştırma programları oluşturulması, ortak bilimsel organizasyonların düzenlenmesi, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi, bilgi ve yayın paylaşımı konularını kapsayan ikili işbirliği anlaşmasının imzalanması ile sona erdi.

Heyet daha sonra geçen yıl işbirliği konusunda anlaşılan Rowan Üniversitesi’ne geçildi. Rowan’dan Çorum’a gelen heyetin ilimizdeki görüşmelerden çok etkilendiğini ifade eden ATCOM Yönetim Kurulu Başkanı, Rowan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Yöneticisi ve İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Işık, Hitit Üniversitesi ile daha yakın işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Rektör Alkan da dört kıtadan, pek çok ülkede yer alan 79 üniversite ile işbirliği anlaşmaları imzalandığını, bu sene ilk kez yabancı öğrenci alımına başladıklarını ve 16 ülkeden 63 yabancı öğrencinin geldiğini ifade ederek, Rowan Üniversitesi ile de birlikte çalışmalar yapmak istediklerini belirtti.

Rektör Alkan ve beraberindeki heyet daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bursları ile Hitit adına ABD’de lisansüstü çalışmalar yapan öğrencilerle buluştu. New York Eğitim Ataşesi İlhan Çoban ile birlikte koordine edilen ve T.C. New York Konsolosluğu’nda yapılan görüşmede, ABD’de çalışmaları bitince Çorum’a dönecek olan çok sayıdaki lisansüstü öğrencisi ile biraraya gelindi.

Ateşe Çoban, ABD’de MEB bursu ile eğitim gören 1800 öğrenciden 40’ının Hitit’ten olduğunu vurguladı. Üniversite ile ilgili geniş bir sunum yapan Rektör Alkan da çok farklı alanlarda lisansütü eğitimi yapan öğrencilerin çalışmalarını tamamladıktan sonra dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinde eğitimlerini tamamlamış, yabancı dil sorununu çözmüş, konularında en güncel bilgileri almış ve uluslarası arenada kendilerini ispat etmiş bir şekilde Çorum’a dönmelerinin, Hitit Üniversitesi’ne büyük bir güç vereceğini belirtti.

Öğrenciler ise Rektör Prof. Dr. Alkan’ın binlerce kilometre yol katedilerek kendileri ile görüşme yapmak ve sorunlarını dinlemek üzere gelmesinden büyük bir mutluluk duyduklarını, ziyaretin kendileri için çok önemli ve anlamlı olduğunu vurguladılar. (Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 17.02.2014 22:22