Dava ileri tarihe ertelendi

Çorum kamuoyunda merakla izlenen Ak Parti Çorum Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın ile ortağının şüpheli olarak yargılandıkları Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava, dünkü duruşmada ileri bir tarihe ertelendi.

Güncel 13.02.2019, 00:30
2762
Dava ileri tarihe ertelendi

Ak Parti Çorum Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın ile ortağının “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak dolandırıcılık” suçlamasıyla “şüpheli” olarak yargılandıkları davanın duruşması, dün, Çorum 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Şüphelilerin katılmadıkları, ancak avukatları tarafından temsil edildikleri dava, eksiklerin tamamlanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Çeşitli yayın organlarında ve sosyal medyada geniş biçimde paylaşıldığı üzere, Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2018/195 sayılı iddianamesinde Aşgın ve ortağına isnat edilen suç, şöyle ifade edilmişti:

“Yukarıda belirtilen meslek edindirme kurslarında, kursiyerlerin yüklenici firmalarca istihdam yükümlülüğünün yerine getirilmesi aşamasında, fiilen belirtilen işyerlerinde çalışmadıkları, herhangi bir ücret almadıkları halde gerçeğe aykırı olarak sigortalı gösterilmek ve bu yönde düzenlenen belgelerin Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne sunulması suretiyle kurum yetkililerinin yanıltıldığı, mevzuatında öngörülmediği halde sözleşmelerle belirlenen hakediş tutarlarının yüklenici firmalara haksız bir şekilde ödenmesine ve kamu zararının oluşmasına neden olunduğu, şüphelilerin böylece kamu kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu belirtilen şekilde dolandırarak üzerlerine atılı suçu işledikleri, yukarıda belirtilen delillerden ve tüm dosya kapsamından sabit olmakla…” (Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
29°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@