Darüşşafaka için son gün

Yarım asırdır eğitimde fırsat eşitliği sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2016 yılı sınavı, 29 Mayıs 2016 Pazar günü saat 10.00'da 21 ilde yapılacak.

Darüşşafaka için son gün

Yarım asırdır eğitimde fırsat eşitliği sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2016 yılı sınavı, 29 Mayıs 2016 Pazar günü saat 10.00'da 21 ilde yapılacak.

25 Mayıs 2016 Çarşamba 00:06
Darüşşafaka için son gün

Babası veya annesi hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, başarılı çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2016 yılı sınavı, 29 Mayıs 2016 Pazar günü saat 10.00'da Türkiye'nin 21 ilinde düzenlenecek.
Eğitimle değişen yaşam öyküleri yazan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında bünyesine katacağı yeni öğrencileri belirleyecek sınav için başvurular ise bugün sona erecek. Sınavda başarılı olan ve gerekli koşulları karşılayan öğrenciler ortaokuldan üniversiteye kadar ücretsiz kolej eğitimi alma hakkı elde edecek.
Ülkenin eğitimde ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti bugüne kadar Çorumlu da dahil binlerce annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrenciye kaliteli eğitim olanağı tanıyarak, onların yaşamlarını değiştirdi. 1863’ten bu yana “eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla varlığını sürdüren Cemiyet, binlerce çocuğun, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş koşullarda okumasını, yükseköğrenimleri esnasında da burs almasını sağladı.
Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağını özümseyerek, “Eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor. Bugün Türkiye’nin dört bir yanından sınavla seçilen 978 öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda, 9 yıl süreyle tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı dil ağırlıklı kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor.
Sınavla ilgili bugüne kadar 30 kentte tanıtım toplantıları yapılırken, sınav da Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinde gerçekleştirilecek.
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 25.05.2016 00:07