“Darbelerin panzehiri ileri demokrasidir”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Çorum Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Türkiye’nin; demokrasi, insan hakları konularında bugüne kadar hiçbir iktidarın başaramadığı bir ilerleme kaydettiğini belirtti.

“Darbelerin panzehiri ileri demokrasidir”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Çorum Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Türkiye’nin; demokrasi, insan hakları konularında bugüne kadar hiçbir iktidarın başaramadığı bir ilerleme kaydettiğini belirtti.

11 Eylül 2017 Pazartesi 23:27
“Darbelerin panzehiri ileri demokrasidir”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Çorum Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, 12 Eylül'ün Türkiye tarihi açısından kara bir leke olduğunu söyledi.
12 Eylül 1980 darbesiyle ilgili bir açıklama yapan Akar, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin üçüncü askeri darbesi olan 12 Eylül 1980 darbesinin Türkiye tarihi açısından kara bir leke olduğunu, darbeyle birlikte farklı siyasi görüşlerden binlerce insanın hapishanelerden ve işkencelerden geçtiğini ve demokrasinin hiçe sayılarak askıya alındığını dile getirdi.
12 Eylül darbesiyle ülkenin ilerleyişinin durduğunun ve ülkenin geriye gittiğinin altını çizen Akar, "Allah 12 Eylül gibi bir hadiseyi ülkemize tekrardan yaşatmasın." temennisinde bulundu.
12 Eylül 1980 askeri darbeyi unutmadıklarının ifade eden Başkan Akar; darbeyi düzenleyenlerin, 1960 yılında, dönemin Başbakan’ı Merhum Adnan Menderes’i idam cezası ile cezalandırarak infaz eden zihniyetin devamı olduğunu kaydetti.
Akar; “Türkiye’yi 12 Eylül’e götüren süreçte toplumu derinden sarsan siyasi cinayetler işlendi. Öldürülenler ve tetikçilerin kimliğine bakılarak, birbirleriyle çatışma halindeki ideolojik hareketler suçlandı. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten, 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına çıkmak zorunda bırakıldı. 3.854 Öğretmenin ve 47 Hakimin görevlerine son verildi. Ceza evlerinde kuşkulu 299 yurttaşımız hayatını kaybetti.” açıklamasında bulundu.
12 Eylül darbesinin yol açtığı hukuk ve insanlık dışı uygulamaların, tekrar yaşanmaması temennisinde bulunan Akar, "27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 ve 27 Nisan 2007 ve 15 Temmuz 2016 Askeri Müdahale ve Askeri Darbe Girişimlerinin tekrar yaşanmamasını istiyorsak, daha fazla demokrasi ve daha fazla insan hakları talebi içinde olmalıyız. Darbelerin panzehiri ileri demokrasidir. Darbelerin Türkiye tarihinden tamamen silinmesi için en büyük mücadeleyi AK Parti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan vermiştir. TSK İç Hizmet 35. Madde'nin değiştirilmesi, 12 Eylül referandumu sonucunda 12 Eylül'ün generallerinin yargılanması ve 12 Eylül Anayasa’sının değiştirilmesi çalışmalarının tümü bizim dönemimizde atılan önemli adımlardır. Türkiye; demokrasi, insan hakları konularında bugüne kadar hiçbir iktidarın başaramadığı bir ilerleme kaydetmiştir. Halkımızdan aldığımız güçle ileri demokrasiye kavuşmuş müreffeh bir Türkiye hayalimizi gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

(Haber Merkezi)