“Cumhuriyetle hesaplaşma alanı olarak eğitim seçildi”

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası üyeleri sendikanın 13. Kuruluş yıldönümü ve Cumhuriyetin 95. Yılını birlikte kutladı.

Güncel 29.10.2018, 20:14
781
“Cumhuriyetle hesaplaşma alanı olarak eğitim seçildi”

Güleryüz Restoran’da gerçekleştirilen yemeğe Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kara, Elazığ Şube Başkanı Hüseyin Selçuk, Tokat şube Başkanı Mithat Eş, Amasya Şube Başkanı Şükrü Köse, Yozgat Şube Başkanı Sedat Tuygun, Genel sağlık-İş Çorum Şube Başkanı Yalçın Çiftçi, ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer, CHP İl başkanı Eray Tüfekçi, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

Açış konuşmasını yapan Eğitim-İş Şube Başkanı İlhan Yaşar, kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetin 95. Yılının kutlandığını ifade ederek, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları tarafından çağın gerisinde kalmış, parçalanmış bir imparatorluktan bağımsız, çağdaş bir ülke yaratılsa da kuruluşundan başlamak üzere karşı devrimin olanca hızıyla devam ettiğini dile getirdi. ne saltanat sevdalılarının ne de Damat Feritlerin bittiğini anlatan Yaşar, ümmetten ulus, kuldan yurttaş yaratan cumhuriyetin en büyük görevi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek üzere öğretmenlere yüklediğini belirten Yaşar, “Biz bu görevi yerine getiremedik” dedi.

Atatürk’ün en büyük devrimim dediği bağımsızlık, özgürlük ve demokrasiyi taçlandıran aydınlanma devrimlerinin Atatürkçü görünenler tarafından ilericilik söylemleriyle bir bir yok edildiğini anlatan İlhan Yaşar, “çağdaş medeniyet yolunda önce toplumsal ideallerimizi unuttuk, ufkumuz daraldı, kişisel ikballer öne çıktı. İdeolojisini kaybetmiş beyinlerimiz direnemedi, mücadeleyi önce kafamızda sonra da hayatta gerilettik.

Özellikle 16 yıllık AK Parti iktidarında laik cumhuriyetle hesaplaşmanın alanı olarak eğitim seçildi. Öğretim birliği yok edildi. Akılcı çağdaş, modern bireyler yetiştirme hedefi terk edildi. Eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranı düşüyor korkusuyla eğitim gericileştirildi, dinselleştirildi. Okullar tarikat ve cemaatlere terk edildi” dedi.

Kan uykusundan uyanıp ses olma, ışık olma, yumruk olma zamanının geldiğini dile getiren Yaşar, “Bizler yedi düvele karşı şanlı bir direnişi filizlendiren Kuva-i Milliye ruhunun mirasçılarıyız. Unuttuğumuz isyan huylu kitapları yeniden okuma zamanı geldi. Çıkarcı karanlığa karşı mücadelede asil milletin bağımsızlık ruhundan başka güvenceye ihtiyacımız yok” dedi.

MYK Üyesi Hüseyin Kara’nın da bir selamlama konuşması yaptığı gecede emekli üyeler Merdan Şahin, Yusuf Renkli, eylem ve etkinliklerde her zaman sendikanın yanında olan Hakan Tekneci ve MYK üyesi Hüseyin Kara’ya plaket verildi. Gecede son olarak tüm katılımcılarla birlikte ayakta bayraklar eşliğinde Onuncu Yıl Marşı okundu.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@