“Cumhuriyet bir arada özgürce yaşamaktır”

Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz, halkın kendi yaşamı ve geleceği hakkında söz ve karar sahibi olduğu bir yönetim biçimi olarak Cumhuriyet’in insanlık tarihinin en büyük kazanımlarından birisi olduğunu belirterek, “Bundan 97 yıl önce Başkent Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilan edilen Cumhuriyet, ülkemiz için demokrasi, laiklik ve çağdaşlaşma yolunda en önemli adım olmuştur” dedi.

Güncel 29.10.2020, 19:15
202
“Cumhuriyet bir arada özgürce yaşamaktır”

Türkiye halkına Cumhuriyet’i büyük bedeller ödeyerek armağan eden, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, emeği geçenleri saygı, sevgi ve özlemle andıklarını kaydeden Beyaz, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ne yazık ki ülkemiz açısından Cumhuriyetin 97 içerisinde her gün biraz daha Cumhuriyet kazanımları ve Cumhuriyet değerlerinden uzaklaşılmıştır. Güçler ayrılığının kaldırılması, parlamenter sistemin etkisizleştirilmesi, hukukun üstünlüğünün tanınmaması, laiklik ilkesinin yok sayılması ve kamuculuk anlayışının terk edilmesi gibi uygulamalar nedeniyle ‘kimsesizlerin kimsesi olan’ Cumhuriyet anlayışından uzaklaşılmaktadır.

Günümüz Cumhuriyetinde milyonlar işsizlik ve yoksullukla boğuşuyor. İşçilerin ne işleri belli artık ne çalışma saatleri. Özellikle salgın sürecinde işten çıkarmalar, küçük işletmelerin süreci yürütememesinden kaynaklı işyeri kapatmaları nedeni işsizliği körükleyen faktörlerin başında yer almıştır. İşten çıkarılmayanlar ise günlük 39 liralık bir ücretle yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.

Cumhuriyetin emanet edildiği gençlerimizde işsizlik oranı % 25’leri geçmiş durumda. Gençlerimizin gelecekten ümitlerini kesmiş.

Kadınlar sürekli şiddet mağduru ve her türlü cinsiyetçi ayrıma tabi tutulmakta. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri neredeyse sıradanlaştı.

Eğitim- öğretimde sürekli değişen müfredat programları ve izlenen eğitim politikalarıyla kamusal, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşılmıştır.

Eğitim Sen olarak emperyalizme, faşizme ve gericiliğe karşı tam bağımsız, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye mücadelesini sürdüreceğimizi ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacağımızı ifade ediyor, tüm halkımızın Cumhuriyet bayramını kutluyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:36
Öğle 12:34
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@