Çorum’un Volkswagen umudu

Tanınmış gazeteci-yazar Hakan Çelik, Posta Gazetesi’ndeki dünkü yazısında, Volkswagen yatırımı için Türkiye ile Bulgaristan arasında tercih yapılacağını hatırlatarak, bu konuda Türkiye’nin şanslı olduğunu bildirdi.

Güncel 20.04.2019, 00:43
4523
Çorum’un Volkswagen umudu

Hakan Çelik’in verdiği bilgiye göre, kurulması planlanan fabrikada ilk etapta Volkswagen Grubu’nun iki markası SEAT ve Skoda’nın SUV modelleri üretilecek. Volkswagen, MBQ adını verdiği platformda daha sonra kendi otomobillerini de üretebilecek.

Bilindiği gibi, Marmara Bölgesi’nde yığılmış olan otomotiv sanayiinin Anadolu’nun içlerine de çekilmesi gerektiği görüşünden hareketle, Volkswagen yatırımının Çorum’da gerçekleştirilmesi görüşünü savunan ÇORUM HABER, 15 Nisan 2019 Pazartesi günü “Çorum’un Volkswagen girişimi hız kesmemelidir” başlığını kullanmıştı.

Hakan Çelik’in Posta’daki yazısını okurlarımıza sunuyoruz:

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Alman Volkswagen AG (VW), uzun yıllardır gündemde olan Türkiye’de otomotiv yatırımı için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Volkswagen Yönetim Kurulu’nun Paskalya tatili sonrası toplanacağı, kasım ayına kadar da nihai kararı açıklaması bekleniyor.

Yatırım kararının alınmasıyla Volkswagen Grubu Türkiye’de sıfırdan yaklaşık 300 bin kapasiteli yeni bir fabrika kuracak. Yatırım tutarının 1 milyar dolara ulaşması beklenen bu fabrikada 7 bin kişiye istihdam olanağı sağlanacak.

Tesiste ilk etapta grubun iki önemli markası SEAT’ın Ateca ve Skoda’nın Karoq modelleri üretilecek. Bu araçların yüzde 80’i ihraç edilecek ve 5 ila 7 milyar dolara yakın bir gelir elde edilecek.

EN BÜYÜK OLACAK

Fabrika, Volkswagen’in dünyadaki en büyük tesislerinden biri olmasının yanı sıra Avrupa’da gelecek 20 yılda yapılacak en büyük otomotiv yatırımı olacak.

Elektrikli otomobil üretiminin öne çıkmasıyla Avrupa’da yüzde 30’luk bir kapasite fazlalığının oluşacağını, bu nedenle Türkiye’deki yeni yatırımın Avrupa’nın da son yatırımı olabileceğini ifade ediyor.

ERDOĞAN BASTIRDI

Alman devinin Türkiye’de yatırım yapması konusu yıllar önce Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşmesinde gündeme gelmiş, Erdoğan bu konuda Merkel’den destek istemişti.

Kısa süre önce Alman basını Volkswagen’in bu yatırımı için Bulgaristan ve Türkiye’nin finale kaldığını yazmıştı.

Ancak Türkiye’nin büyük bir pazara sahip olması, otomobil üretim bilgisi, yetişmiş insan gücü, üretim maliyetleri, Bosch ve Mercedes Benz gibi başka Alman yatırımlarının başarısı Türkiye’yi avantajlı ülke olarak öne çıkardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-3°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@