“Çorum’un şifalı suları gün ışığına çıkarılmalı”

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen oturumunda Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun Çorum’da bulunan şifalı sularla ilgili hazırlamış olduğu raporu görüşüldü.

“Çorum’un şifalı suları gün ışığına çıkarılmalı”

İl Genel Meclisi’nin dün gerçekleştirilen oturumunda Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun Çorum’da bulunan şifalı sularla ilgili hazırlamış olduğu raporu görüşüldü.

11 Ocak 2014 Cumartesi 00:29
“Çorum’un şifalı suları gün ışığına çıkarılmalı”
Şifalı suların birçok hastalığa derman olduğunu ifade eden Komisyon Başkanı İsmail Keşliktepe, Sungurlu’nun Manastır tepesinde bulunan içme suyunun bağırsak ve parazitlere, mide ve kabızlığa iyi geldiğinin söylendiğini belirterek, “Çevre ve ilçe köylerimizden gelen vatandaşlarımız yoğun bir şekilde bu suyu götürüp içmektedirler” dedi.
İskilip’e bağlı Yalak Kotçağız köyünde uyuz hastalıklarına iyi geldiği söylenen su bulunduğunu, Musallar köyünde ise böbrek taşı için iyi gelen içme suyu bulunduğunu kaydeden Keşliktepe, Çorum’daki şifalı sularla ilgili şu bilgileri verdi:
“Alaca ilçemiz Çopraşık beldesine 2 km uzaklıkta şeker hastalığına iyi gelen içme suyu bulunmaktadır. Osmancık ilçemizde Sekibağı köyünde uyuz hastalığını iyileştiren su bulunmaktadır. İnal köyündeki suyun sarılık hastalığına iyi geldiği söylenmektedir. Bayat ilçesi Yoncalı köyünde yara ve çatlaklara iyi geldiği söylenen su bulunmaktadır. Dodurga ilçemizde Dalmaca mevkiinde uyuz hastalıklarına iyi gelen su bulunmaktadır. Uğurludağ ilçesinde çeşitli yaralar ve pişiklere iyi gelen şifalı su bulunmaktadır. Oğuzlar ilçesi Anaklı mevkiinde maden suyu diye bilinen böbrek taşına iyi gelen şifalı su bulunmaktadır.
İlçe ve köylerimizde bulunan ve şifalı su diye bilinen bu suların tarihlerinin çok eski olduğu, o bölgelerde yaşayan insanlarımızın doktor, hekim ve ilacın olmadığı dönemlerde bu su kaynaklarından sözü edilen hastalıkların giderilmesi için şifa kaynağı olarak görüp kullandıkları, şu anda o bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın da bu geleneği devam ettirdikleri söylenmektedir. Sularımızın içilebilenleri umuma ait çeşme oldukları için sağlık ekiplerimiz tarafından içilmesinde sakınca olup olmadığı araştırılmıştır. Herhangi bir sakınca yoktur.
Şifalı olup olmadığı hastanelerimiz sağlık birimleri tarafından araştırılmamıştır. Bunun içinde hiçbir tıp doktoru somut delil olmayan bu suların herhangi bir şifa kaynağı olduğunu söyleyememektedir.
Özet olarak komisyonumuz yaptığı değerlendirmede atalarımızdan bize kalan ata yadigarı bu sularımızın uzun yıllarca şifalı su diye kullandığı, küresel ısınmaya rağmen çok çeşmelerin kuruyup kesildiği ama bu şifalı su diye bilinen suların azalarak akmağa devam ettiği görülmektedir. Bu sularımıza sahip çıkarak belediye sınırları içerisinde bulunan sularımızı modern çeşme haline getirip vatandaşlarımızın kullanımına sunulması gerekmektedir. Orman ve köylerimizde şu anda atıl durumda bulunan sularımızın da çeşme haline getirilip musluklar takılarak boşa akması önlenmelidir.
Bu sularımızın gerçekten şifalı olup olmadığı üniversite hastaneleri ve yetkili kurumlar tarafından araştırılarak vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir.” (Taner ŞİMŞEK)
Son Güncelleme: 11.01.2014 00:33