Çorum’un milletvekili sayısı aynı kaldı

YSK, 2013 nüfus sayımı sonuçlarına göre hangi ilin kaç vekil çıkaracağını yeniden belirledi.

Çorum’un milletvekili sayısı aynı kaldı

YSK, 2013 nüfus sayımı sonuçlarına göre hangi ilin kaç vekil çıkaracağını yeniden belirledi.

03 Temmuz 2014 Perşembe 22:11
Çorum’un milletvekili sayısı aynı kaldı
YSK, 2013 nüfus sayımı sonuçlarına göre hangi ilin kaç vekil çıkaracağını yeniden belirledi.

Yüksek Seçim Kurulu, nüfusa dayalı kayıt sistemi çerçevesinde her yıl yaptığı, her ilin kaç vekil çıkaracağına ilişkin kararını açıkladı. Son listeye göre dört ilin milletvekili sayılarında değişiklik oldu.

Çorum’un çıkaracağı milletvekili sayısı ise değişmedi.

Buna göre 4 ilin milletvekili sayısı değişti. İstanbul ve Van'ın milletvekili sayısı artarken, Ordu ve Kütahya'nın milletvekili sayısı düştü. İstanbul'un milletvekili sayısı 87'den 88'e, Van'ın milletvekili sayısı ise 7'den 8'e çıktı. 6 milletvekili çıkaran Ordu 5, 5 milletvekili çıkaran Kütahya ise 4 milletvekili çıkaracak.

Yüksek Seçim Kurulunun seçim çevrelerine ilişkin kararı Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlandı. Kararda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı tarafından 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla resmi olarak ilân edilen ve YSK'ya da gönderilen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2013 nüfus sayımı sonuçlarının, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 5. maddesi gereğince, seçim çevreleri ve her seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısının genel nüfus sayımı sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 6 ay içinde tespit edilerek Resmî Gazetede, Radyo ve Televizyonda ilân edildiği anımsatıldı.

Milletvekillerinin seçim çevrelerine dağılımı yapılırken toplam milletvekili sayısından (550) önce her İl'e bir milletvekilinin tahsis edildiğinin belirtildiği kararda, son genelnüfus sayımı ile belli olan Türkiye nüfusunun, kalan milletvekili sayısına (469) bölünerek bir sayı elde edildiği, il nüfusunun bu sayıya bölünmesi ile her ilin ayrıca çıkaracağı milletvekili sayısı tespit edildiği ifade edildi.

Hesaplanan milletvekillerinin sayısı 550'yi bulmadığı takdirde, nüfusu; milletvekili çıkarmaya yetmeyen illerin nüfusları ile artık nüfus bırakan illerin, nüfusları büyüklüklerine göre sıraya konulduğunun ifade edildiği kararda, ilk hesapta iller arasında bölüştürülmemiş bulunan milletvekillerinin bu sıra esas alınarak dağıtıma tabi tutulduğu kaydedildi. Yapılan tespit sonunda çıkaracağı milletvekili sayısının 18'e kadar olan illerin bir seçim çevresi sayıldığının anımsatıldığı kararda, milletvekili sayısı 19'dan 35'e kadar olan iller iki, 36 ve daha fazla olan illerin üç seçim çevresine bölündüğü vurgulandı.

TÜİK tarafından 31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla resmi olarak ilân edilen 2013 yılı nüfus sayımı sonuçlarını da göz önünde bulunduran YSK, 550 milletvekilinin 81 İl'e dağılımını yaptı. Buna göre, 32 milletvekili çıkaracağı tespit edilen Ankara 2, 88 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İstanbul 3, 26 milletvekili çıkaracağı tespit edilen İzmir ise 2 seçim çevresinden oluşacak. 88 milletvekili çıkaracak İstanbul ise 3 seçim bölgesinden oluşacak.
(ÇORUM HABER)
Son Güncelleme: 03.07.2014 22:12