“Çorum’un katı atık sorunu kalmayacak”

Çorum Belediye Başkanı ve Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Zeki Gül, ilimizin 2020 yılında katı atık sorununun olmayacağını belirterek bu sayede çevre sorunlarının da bitirileceğini açıkladı.

Güncel 25.04.2018, 23:30
2217
“Çorum’un katı atık sorunu kalmayacak”

5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 11. Maddesi ve Çorum Belediyeler Çevre Birliği Tüzüğü’nün 11. Maddesi gereği düzenlenen Nisan ayı Çevre Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı’nın ardından Avrupa Birliği hibesi ile hayata geçirilen 21 milyon Euro’luk ülkenin en modern Katı Atık Bertaraf Tesisi gezildi.

Temiz kent imajı bulunan Çorum’un bu imajını daha da ileriye taşıyacak olan tesisle ve çevre konusundaki çalışmaları ile ilgili bilgi veren Gül, yaptıkları çalışmaların ülke genelinde bir çok yerel yönetimi tarafından da örnek alındığını bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde 26 Eylül’de başlatılan “Sıfır Atık Projesi”’ne Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin büyük katkı sağlayacağını dile getiren Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Gül, tesisin aslında 2005 yılında planlandığını, Avrupa Birliği destekli olması sebebi ile proje, fizibilite, saha çalışmalarının uzun soluklu devam ettiğini, 2016 yılı Kasım ayında da tesisin tamamlandığını açıkladı.

Çevre Belediyeler Birliği Meclis üyeleri ve Belediye Birim amirlerinin katıldığı gezide Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri’nin faaliyete girmesiyle ilimizde vahşi depolama sisteminden düzenli depolama sistemine geçildiğini, bu sayede vahşi depolamanın çevre temizliği ve sağlığı açısından olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmaya başlandığını ifade eden Zeki Gül, “Yeni sistem sayesinde atıklar nihai olarak imha edilerek çevreye zararsız bir hale getiriliyor. Bu yöntem, atıkların bertarafı konusunda en ekonomik ve pratik usul. Bu yatırım tam anlamıyla faaliyete girdiğinde Çorum’un bir bütün olarak, en önemli sorunların biri çözülmüş olacak. Sadece il merkezi değil, Kargı ve Ortaköy ilçeleri hariç tüm ilçe ve beldelerimizin atıklarla ilgili sorununu tamamen çözmüş olacağız. Şehir merkezine 15 kilometre mesafede 71 hektar alan üzerine kurulu tesisimiz toplam 400 bin nüfusa hizmet verecek.

Ayrıca tesisimizde proje kapsamında birçok ek tesis bulunuyor. Bunları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi, Toplama Ayırma Tesisi, Kompost Tesisi, İdari Bina, Bakım Binası, Atık Denetleme Alanı, Su Deposu, Kantar Ünitesi, Güvenlik Binaları, Çöp Gazı Yakma (Flare) Ünitesi, 4 Adet İlçe Transfer İstasyonu, 28 Adet Rehabilitasyon Sahası bulunuyor. Ayrıca tesisimiz 4 ana yapıdan oluşuyor. Bunlar hakkında da bilgi verecek olursak; 1- Geri Dönüşüm Merkezi ve Ambalaj Atığı Toplama Merkezi: Gündelik hayatımızda kullandığımız ürünlerin boş ambalajlar (cam, plastik, metal, kâğıt/karton ve kompozit) atıklar geri dönüştürülecek. 2- Kompost Tesisleri; Bu bölümde park, bahçe atıkları işlenecek. Yılda 5 bin ton atık işlenebilecek. Bu bölümün bir özelliği var. Türkiye’de ilk yerli üretim kompost makineleri kullanılacak. Buradan elde ettiğimiz malzeme gübre olarak kullanılacak. 3- Malzeme Ayrıştırma Tesisi; Bu alanda sahadan toplanan ambalaj atıkları sınıflandırılarak preslenecek. Ve yeniden kullanılmak üzere fabrikalara gönderilecek. Tesis yılda 60 bin ton geri dönüştürülebilir atığı işleyecek. 4- Sızıntı Suyunu Arıtma Tesisi; Burada günlük 125 metreküp sızıntı suyu arıtılabilecek. Atıklardan sızan sular burada arıtılarak, doğaya tekrar salınacak. Bunların dışında Katı Atık Düzenleme Tesisimizde İdari Binalar, Bakım Binası, Lastik Yakma Ünitesi, Atık Denetleme Alanı, Güvenlik Binası, Scada Kontrol Odası Gibi Bölümler de bulunuyor.

Bu tesislerimiz sadece teknik alanlardan ibaret değil. Tesiste yapılacak işlemlerle ilgili araç ve ekipmanlarımız da bulunuyor. Tesis Faaliyetleri İçin Kullanılmak üzere: 1 Paletli Yükleyici, 1 Çöp Kompaktörü, 3 Loder, 8 Çöp Taşıma Tırı, 3 Hidrolik Sıkıştırmalı Çöp Aracı, 1 Kamyon. Tesis Bünyesindeki Ekipmanlar: Toplamda 4500 Çöp Konteyneri, 13 Transfer İstasyonları için Sıkıştırmalı konteyner, 28 Atık Getirme Merkezi İçin Açık ve Kapalı konteyner da tesislerimizde bulunuyor.

Atık Tesisi’nin tam kapasite ile hizmete girmesi ile birlikte; Haşere oluşumunun önüne geçiyoruz. Yer altı suların kirlenmesinin, çevreye kötü koku yayılmasının, atıkların rüzgârla etrafa yayılıp çevreyi kirletmesinin önüne geçmiş oluyoruz. Zararlı ve hastalık taşıyıcı canlıların barınma ve çoğalması gibi sorunlar da karşılaşmayacağız. Zaman zaman istenmedik faciaların yaşanmasına neden olan depo gazları (metan, karbon dioksit) kontrol altına alınmış olacak. Evcil veya yabani hayvanların atık sahasına girişi engellenerek bulaşıcı hastalıkların yayılmasını da engellemiş oluyoruz. Katı Atık Düzenli Depolama Tesisimiz şehrimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:34
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@