Çorum’un ilk ve tek onaylı “solucan gübresi tesisi”

Organik solucan gübresi üretimi alanında faaliyet gösteren HepaSol şirketi sahibi Semra Şahin, Çorum’un “ilk ve tek organik solucan gübresi işletme çalışma onay belgesi” aldı.

Güncel 29.11.2019, 22:30
1397
Çorum’un ilk ve tek onaylı “solucan gübresi tesisi”

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı; Çorum ilinde ilk, Türkiye’de ise 12. onaylı organik solucan gübresi üretim tesisini Çorum’a kazandırdığı için Semra Şahin’e teşekkür ederken, “Yıllık 60 ton üretim kapasitesi ile yola çıkan tesis ileriki yıllarda hem kapasitesini artırarak Çorum ekonomisine katkı sağlayacak hem de ilimizdeki diğer kadın girişimlere örnek olacaktır” dedi.

Solucan gübresinin üretimde verimliliği önemli ölçüde artıracağına işaret eden Orhan Sarı, “Solucan gübresi kullanımı birim alandan alınan % 30 verim artışı, sulamada % 40 tasarruf sağlamaktadır. Diğer yandan kimyasal gübre yerine organik gübre kullanımını teşvik etmek adına önemli bir adım daha atılmış olacak. Tarla bitkilerinde, sera bitkilerinde ve çiçekli süs bitkilerinin üretiminde solucan gübresi tercih ediliyor. Solucan gübresine olan talep her geçen gün artıyor. Organik tarımsal üretim artırmayı hedefleyen bir il olarak bu uygulamaları da ayrıca teşvik ediyoruz.

Her zaman söylediğimiz gibi Çorum tarımında ilklerin öncülüğünü yapıyoruz ve çiftçilerimizi de desteklemeye devam ediyoruz. Bu vesileyle kadın girişimcimiz Semra Şahin’e bu alana yönelmelerinden dolayı teşekkür ediyorum. İşletmenin hayırlı ve bereketli kazançlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Hepasol Şirketi sahibi Semra Şahin de organik solucan gübresinin tarım sektörü açısından çok önemli bir katkı olduğunu, bitkiyi anne sütü gibi koruması özelliğiyle üretimde fark yaratacağını söyleyerek, İl Tarım ve Orman Müdürü nezdinde Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi’ndeki tüm personele teşekkür ettiğini bildirdi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:08
Güneş 07:38
Öğle 12:35
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@