Çorum’un ilk akıl ve zekâ oyunları kulübü kuruldu

Zihinsel gelişimin; bireylerin iş, eğitim ve sosyal hayattaki başarılarında etkili olması son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla daha da açık şekilde ortaya çıkmaya başladı.

Güncel 09.10.2020, 20:01
1649
Çorum’un ilk akıl ve zekâ oyunları kulübü kuruldu

Zihnin doğru yönlendirilmesi ve beyin fonksiyonlarının eğitilebilir olması bu alanda etkin çalışma yapacak eğitim kurumlarına da ihtiyaç olduğunu göstermesi nedeniyle bir araya gelen Gençlik Liderleri; Sinan Avşar, Aslıhan Kaya, Kübra Diç, Gönüllü Gençlik Liderleri; Semih Dumlu ve Mustafa Keleş ile SMMM İhsan Eret ve Din Görevlisi Murat Arar öncülüğünde “Yesevi Çocuk Akıl ve Zeka Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği” kuruldu.

Kulübün Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Avşar, yaptığı açıklamada “Akıl ve zeka oyunlarının bireylerin IQ oranlarına olumlu yönde etki etmesinin yanı sıra mantıklı düşünme, problem çözebilme, strateji geliştirebilme, görsel algılama ve duygusal zeka gibi becerileri kazanmasına ve geliştirmesine etki ettiğini ifade etti. Bunun üzerinde bilimsel araştırmalar yapıldığını anlatan Avşar, Berkeley Üniversitesinde yapılmış bir araştırma ile çocukların haftada iki kere, bir saat on beş dakikalık çeşitli akıl ve zeka oyunları eğitimi almalarının IQ puanlarında 13 puanlık bir artışa, mantıksal düşünme becerilerinde ise yüzde 32 değerinde bir artışa katkı sağladığının kanıtlandığını vurguladı. Zeka oyunları sayesinde çocukların beyin fonksiyonlarının yüksek performans göstermesinin mümkün olduğunu vurgulayan Avşar, bu şekilde de daha mantıklı ve daha isabetli kararlar alınabildiğini dile getirdi.

Avşar, “İlimizdeki mevcut duruma baktığımız da, zekâ oyunları eğitimine yönelik Çorum’da profesyonel bir çalışmanın yapılmasına ihtiyaç duyulduğunun tespitini yaparak arkadaşlarımızla birlikte bu alanda profesyonel bir çalışma yapmaya karar verdik ve “Yesevi Çocuk Akıl ve Zeka Oyunları Kulübünü” kurduk. Kulübümüz aralık ayında yapılacak genel kurul sonrasında tüm organlarını oluşturarak Alaca, Sungurlu ve Osmancık ilçelerimizde de açacağımız temsilciliklerimizle birlikte Çorum’a, bu alanda profesyonel bir eğitim veren Akıl ve Zeka Oyunları Kulübü kazandırmış olacağız. Akabinde akıl ve zeka oyunlarının ülke çapında gelişmesine vesile olan Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonuna bağlanarak ilimizde federasyonumuzun temsilciliğini yürüteceğiz”dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@