“Çorum’un enler arasına girmesi teknokentten geçiyor”

“Orta Karadeniz Bölgesel İnovasyon Stratejisi ve Eylem Planı” kapsamında Çorum’da bir etkinlik düzenlendi.

Güncel 05.03.2014, 22:33 05.03.2014, 22:34
1052
“Çorum’un enler arasına girmesi teknokentten geçiyor”

Hitit Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda dün “2023 Hedeflerine Doğru Türkiye'de Ar-Ge ve Yenilikçilik” konulu etkinlik yapıldı.

Etkinliğe Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halil Aykul, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Prof.Dr. Reha Metin Alkan, büyük balığın küçük balığı yuttuğu devrin bitmek üzere olduğunu belirterek, hızlı koşan, yenilikleri takip eden ve ARGE çalışmalarına önem veren firmaların diğerlerini geçtiğini söyledi. ARGE’nin ürüne dönüşmesi ve pazarlamasının çok önemli olduğunu belirten Alkan, “bir kg metalin değeri 2-3 lira iken bunun otomobile dönüşmesi ile ya da elektronik eşyaya dönüşmesi sonrasındaki fiyatı çok farklı bu nedenle ARGE çalışmaları firmalarımız açısından da büyük önem taşıyor. Üniversite-sanayi işbirliği ile önemli atımlar atılacağına inanıyorum. Üniversitemizin laboratuvarı yakında tamamlanacak ve bölgedeki en kapsamlı laboratuvarlardan birisi olacak.Çorum’un enler arasına girmesinin bir yolu da teknokent. Silikon vadisi bir teknokenttir. Sinerji sonucunda dünyada söz sahibi olan firmalar var. Binaları bina yapan içindeki çalışmalardır. Firmalar için proje üretmeye her zaman açığız yeter ki bizlere kapılarını açsınlar” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından OKA İnovasyon Planlama ve Koordinasyon biriminden Akın Uğurlu tarafından bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyon gösterisinin sonunda ise Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Halil Aykul, Çorum Bilim ve Sanayi İl Müdürü Murat Ocak ve Ufuk Gençoğlu tarafından katılımcılara bilgiler verildi. Etkinlik soru-cevap bölümü ile sona erdi.
(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@