Çorum’un barışa, eşitliğe ve komşu Rusya’ya açılımı

Çorum Milletvekili İlksen Ceritoğlu Kurt’un, Kadeş Barış Antlaşması’ndan yola çıkarak Çorum’da “Barış Çalıştayı” düzenleme girişimi, kadın-erkek eşitliği açısından da ayrı bir anlam taşıyor. Zira, insanlık tarihinin ilk yazılı barış antlaşması Kadeş’in altında, ülkeyi yöneten kadınların da imzası var.

Güncel 31.07.2016, 23:06 31.07.2016, 18:20
2886
Çorum’un barışa, eşitliğe ve komşu Rusya’ya açılımı
Şimdiki proje ise, “Hitit uygarlığının Kafkas kökenli olduğu, Kafkas halklarıyla Hititler arasında son derece kuvvetli bağlar bulunduğu” tarihsel gerçeğinden hareketle, Çorum ve St. Petersburg müzeleri arasında ilişki kurulmasını, eski Çarlık Müzesi’ndeki Osmanlı dönemine ait Türk el sanatları eserlerinden 100 parçalık koleksiyonun Çorum’da sergilenmesini, bu serginin açılışına da iki ülke liderinin katılmasını öngörüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu proje çerçevesinde birlikte Çorum’a gelmeleri sağlanabilirse, “Dünya liderleri dünyanın merkezinde” manşeti tarihe kazınabilecek.
AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, tarihi ve kültür değerlerini öne çıkararak Çorum turizmini canlandırmak ve kültürel-sanatsal etkinlikleri artırmak amacıyla ciddi projeler üzerinde çalışıyor.
Bu yıl, Hitit uygarlığının başkenti Hattuşa’nın, UNESCO Dünya Mirası listesine alınışının 30. yıldönümünün kutlanmakta oluşu da, bu doğrultudaki çabalara ayrı bir anlam kazandırıyor.

İLK YAZILI BARIŞ ANTLAŞMASI
Milletvekili Ceritoğlu Kurt’un, kültür ve turizm açısından Çorum’a büyük değer katacak olan projesi, insanlık tarihinin ilk yazılı barış antlaşması Kadeş’ten yola çıkarak, Çorum’da uluslararası nitelikte bir “Barış Çalıştayı” düzenlenmesine yönelik oldu.
Hititler ile Mısırlılar arasında imzalanan Kadeş Barış Antlaşması’nın bir özelliği de, kadın ve erkek yöneticiler tarafından birlikte imzalanışıydı.
Yani, tarihte belki de ilk kez, kadın-erkek eşitliğine işaret etmesiydi.

HİTİT’İN EV SAHİPLİĞİ, BİLKENT’İN KOORDİNASYONU…
Milletvekili İlksen Ceritoğlu Kurt, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunumunda şu ifadeleri kullandı:
“Sayın Cumhurbaşkanım,
Dünyanın bu dönemde en çok ihtiyacı olan ve sizin de her zaman üzerinde ağırlıkla durduğunuz Barış teması Çorum için özel bir anlam ifade ediyor. Milattan önce 13.yüzyılda Çorum’da imzalanan Kadeş Barış Antlaması tarihin ilk yazılı barış antlaşması olup aynı zamanda kadın ve erkek Hitit yöneticilerinin birlikte imzaladığı bir antlaşmadır. Bu özellikler barış ve eşitlik sembolü olmasını sağlamaktadır.
Bu vesileyle Zat-ı Alilerinizin himayesinde Hitit Üniversitesi’nin evsahipliğinde ve Bilkent Üniversitesi koordinasyonunda yerli ve yabancı akademisyenler ile kültür insanlarının katılımıyla Barış, Eşitlik ve Kardeşlik temalı bir Ödül ve Sempozyumdan oluşan programın Dünya Barışına katkı sağlamasını ve sürdürülebilir bir kapsama dönüşmesini ve gençliğe yön vermesini umut ediyoruz.
Sizin himayenizde böyle bir etkinliğin Çorum’a çok büyük değer katacağı düşüncesiyle uygun bulmanız halinde ivedilikle çalışmalara başlayacağımızı saygılarımla arz ederim.”

ERDOĞAN, BARIŞ ÇALIŞTAYI’NA SICAK BAKTI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projeye son derece sıcak baktığı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a destek için gerekli talimatı verdiği biliniyor.
Bu çerçevede, Hitit Üniversitesi’nden bazı akademisyenlerin, Kültür Bakanlığı uzmanları ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ön çalışmalara başladıkları da bilinenler arasında.
Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kasım ayı başlarında Çorum’a geleceği, hem Barış Çalıştayı’na katılacağı, hem de Çorum’daki kamu kesimine ve özel sektöre ait bazı tesisleri topluca hizmete açacağı öğrenilmiş bulunuyor.

ŞİMDİ RUSYA İLE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ…
Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Ağustos’ta Rusya’ya giderek St.Petersburg’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşeceği belli olunca, bu kez, yeni bir girişimle Çorum ile St.Petersburg arasında kültür köprüsü oluşturmak ve Erdoğan ile Putin’i birlikte Çorum’da ağırlamak üzere harekete geçti.
Zira, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki soğukluk giderilmiş, iki komşu ülkenin ilişkileri hızla düzelme yoluna girmişti.

TARİHTEN GELEN KARŞILIKLI İYİ İLİŞKİLER…
Milletvekili Ceritoğlu Kurt, önceki gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben kaleme aldığı yazısına,
“Ülkeler arasında kurulan ikili ilişkilerde her zaman Kültürlerarası Diyalog kavramının önemli bir diplomatik yöntem olduğu düşüncesindeyim. Sizin de bu konudaki hassasiyetlerinizi göz önüne alarak ülkemizin Rusya Federasyonu ile ilişkilerinin artırılması ve tarihten gelen karşılıklı iyi ilişkiler içinde olma bilinci ile sizin gerçekleştireceğiniz ziyaret öncesinde uzun süredir üzerinde çalışılmasının olumlu sonuçlar vereceğini umut ettiğimiz bir projeyi Zat-ı Alilerinin dikkatine sunmak istiyorum” diye başladı.

ÇORUM VE ST.PETERSBURG MÜZELERİ
Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un yazısı şöyle devam ediyor:
“Çorum’da üç nesildir eczacı olan ailemin ilimizin kültür hayatına destek olmak amacıyla kurulan Müzeye verdikleri emek benim için çok değerli. Bu nedenle Müzenin gerektiği gibi kültür ve tarih hayatına hizmet etmesi amacıyla bu projede yer almasını çok arzu ediyorum.
Müzemiz hem zengin bir arkeoloji koleksiyonu yanı sıra özellikle amcam tarafından çevre köylerden toplanan etnografik eserlerin yer aldığı bir de Somut Olmayan Kültürel Miras bölümüne sahiptir.
Proje kapsamında Rusya’da bulunan eski Çarlık Müzesi içinde yer alan Osmanlı Dönemine ait ve hatta Rus Çarları tarafından kullanılmış Türk el sanatları eserlerinin de yer aldığı yaklaşık 100 parçalık bir koleksiyonun Türkiye’de sergilenmesi ve bu ürünlere ait bir kataloğun prestij eser formatında hazırlanması düşünülmektedir.
Serginin içeriğine yukarıda bahsettiğim üzere Çorum Müzemizde sergilenen aynı dönemlere ait somut olmayan kültürel miras değerlerimizin yer aldığı ve hazırlanacak katalog için Hitit Üniversitesi’nin katkı vereceği bir çalışma yapılmasını uygun bulmanız ve himayenize almanız halinde gerçekleştirmek, hem Çorum hem St.Petersburg Müzesi arasında işbirliği kurularak görünürlük sağlamak ve sizin ve Rusya Devlet Başkanı’nın katılacağı bir açılışla kamuoyuna duyurulması Çorum için son derece önemli olacaktır.

TÜRKİYE İLE RUSYA DOSTLUĞUNUN BİR KEZ DAHA VURGULANMASI
Açılış sırasında Çorum’un bir diğer önemli kültürel değeri olan tarihteki ilk Barış Antlaşması ve kadın erkek eşitliğinin de ilk kez gündeme gelmesini sağlayan Kadeş Barış Antlaşmasının altın bir replikasının hazırlanarak siz ve Rusya Devlet Başkanı’na hediye edilerek Rusya ve Türkiye’nin dostluğunun bir kez daha vurgulanacağı bir etkinliğe evsahipliği yapma imkanı olacaktır.
Bu yıl Çorum’da yer alan Hitit Medeniyetinin başkenti Hattuşa’nın UNESCO Dünya Miras Alanı oluşunun 30.yıldönümü ve bu anlamda Hattuşa’nın bir turizm merkezi olarak gündeme gelmesi için çeşitli çalışmalar sürdürüyoruz.

HİTİTLER KAFKAS KÖKENLİ
Hititler akademik alanda yapılan araştırmalarda Kafkas kökenli bir medeniyet olarak ortaya çıkıyor. Aynı zamanda hala Kafkaslarda yaşayan halklarla Hitit Medeniyeti arasında son derece kuvvetli bağlar olduğuna yönelik işaretler gözlenmekte. Kafkasya’dan Anadolu’ya göçen Hititlerin, Kafkasya ve dolayısıyla Rusya’da bulunan halkların kültürel motifleriyle derin ve önemli benzerlikleri bulunmaktadır. Bu vurgunun bu proje ile bir kez daha kültürel anlamda ortaya konmasının Rusya’nın turizm bakışına da bir alternatif oluşturmasını ve Rusya’dan gelen turist kafilelerinin Çorum ve özellikle Hattuşa ve diğer Hitit kentlerinin de turizm destinasyonları içinde yer almasına vesile olması yaptığımız tanıtım çalışmaları için önemli sonuçlar doğuracaktır düşüncesindeyim.
Sizin himayelerinizde bu projenin gerçekleşmesi Çorum’un özellikle bir turizm destinasyonuna dönüşmesine vesile olacağı ve yerel halkın refahına katkı sağlayacağını umut ettiğimizi belirttir, saygılarımla takdirlerinize arz ederim.”


Hitit uygarlığının başkenti Hattuşa’yı bağrında taşıyan Çorum, paha biçilmez tarih zenginliğine sahip. Tarihi binada yer alan Çorum Müzesi de, gerek dizaynı, gerekse sunduğu eserlerle Türkiye’nin en güzel müzelerinden biri. Öyle ki, geçtiğimiz yıl “Avrupa’nın en iyi müzesi” yarışmasına aday gösterilmişti.


St. Petersburg tam bir müze cenneti. Şehirde resmi olarak 306 müze bulunuyor. Tabii ki en büyüğü ve bilineni Hermitage Müzesi. Katerina'nın kışlık saray olarak kullandığı Hermitage Sarayı, koleksiyon amaçlı olarak toplanmaya başlanan binlerce tablo ve sanat eserinin sergilenmesine karar verilerek müzeye dönüştürüldü. Sarayda yaklaşık 3 milyon adet eser var.Tarihin İlk yazılı barış antlaşması Kadeş, Mısır Firavunu II. Ramses ile Hitit Kralı III. Hattuşili arasında imzalandı. Bu tarihi antlaşmanın taraflarından Hititler’in başkenti Hattuşa’yı bağrında taşıyan Çorum da, “Barış Kenti” unvanını dünyada her kentten fazla hak ediyor.


(Haber Merkezi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:21
Güneş 05:14
Öğle 12:51
İkindi 16:48
Akşam 20:18
Yatsı 22:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@