“Çorum’u sanayi, tarım ve turizm kalkındıracak”

Vali Ahmet Kara, Çorum’un durumunu öğrenmeye yönelik faaliyetlerinden birini daha kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile basını biraraya getirerek yaptı.

Güncel 18.11.2014, 01:17 18.11.2014, 01:18
782
“Çorum’u sanayi, tarım ve turizm kalkındıracak”
Vali Ahmet Kara, Çorum’un durumunu öğrenmeye yönelik faaliyetlerinden birini daha kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile basını biraraya getirerek yaptı.

Göreve başladıktan sonra kenti tanımaya çalıştığını belirterek beklediğinden daha iyi ve büyük bir Çorum bulduğunu dile getiren Vali Kara, dün Öğretmenevi’nde bir istişare toplantısı düzenledi.

Basın mensuplarıyla birlikte Garnizon Komutanı Jandarma Kd. Albay Ahmet Çelik, İl Emniyet Müdürü Salih Erkan Tarancı, Defterdar Ali Sormaz, Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Sağlık Müdürü İsmail Yücel, Gençlik ve Spor Müdürü Haşim Eğer, Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, DSİ 54. Şube Müdürü İlker Arslan ile İl Afet İşleri Müdürü Elvan Kaya’nın hazır bulunduğu toplantıda bir konuşma yapan Vali Kara, Çorum’u sanayi ile birlikte tarım ve turizmin kalkındıracağını bildirdi.

Çorum’un ülkenin sanayisi ile öne çıkmış illerinden biri olduğunu ifade ederek bunun özel sektör eliyle yapılması nedeniyle işadamlarına özellikle teşekkür eden Vali Kara, sanayide bazı tıkanma noktaları bulunduğunu, işletmelerin aile şirketi olması, kalifiye eleman sıkıntısı ve sermaye sıkıntısının bunların başında geldiğini anlattı.

Sanayide ileri teknolojinin kullanılmasının önemine de değinerek Kars Valiliği’ndeki gibi her ay basınla biraraya gelmeyi planladığını anlatan Vali Kara, kamu ve basını biraraya getirerek hizmetlerde paralellik sağlanması ve kalitenin artırılmasını hedeflediğini açıkladı.

“Sanayide umduğumdan daha kapasiteli ve büyük bir kent buldum” diyen Vali Kara, Hitit Üniversitesi ve bazı kamu kurumlarının katkısı ile yapılan TEKNOKENT sayesinde AR-GE’yle birlikte sanayinin gelişeceğini, TOBB tarafından OSB’de yapımına başlanan Endüstri Meslek Lisesi’nin de tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Çorum’da öğretmen açığı olmamasına rağmen eğitim seviyesinin sanayiden daha düşük olduğunu, ilk ve ortaöğretimde yüzde 100’e ulaşılamadığını, okul öncesi eğitimde geride bulunduğumuzu vurgulayan Vali Kara, DSİ başta olmak üzere ilgili kurumların yatırımlarıyla tarımda önümüzdeki dönemde gelişme yaşanacağını, turizmin ise kendisi için özel bir konu olduğunu bildirdi.

Çorum Müzesi’nin ülkede ilk sıralarda yer aldığını, ilimiz ilçelerinde özellikle Hititler açısından zengin bir tarihi kültürün bulunduğunu, merkezde ise daha çok Osmanlı ve Selçuklu ağırlıklı bir turizm imkanı olduğunu anlatan Vali Kara, turizmdeki eksiklerin giderilmesine yönelik daha çok çalışacağını ifade etti.

Toplantıda Bayat’ın Çukuröz Köyü’ndeki yangına değinerek Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un ilimizde olmasını bir şans olduğunu, çünkü Afet İşleri’ne bakan müdürlüğün kendisine bağlı olduğunu anlatan Vali Kara, ilk etapta yaraların sarılması için 480 bin TL’lik ödeneğin bugün ellerine ulaşmasını beklediklerini, il genelinde veya ülke çapında bir yardım kampanyası açılacağını, burada mağdur olan köylülerin evlerinin daha iyilerinin yapılacağını söyledi.

İl Afet Acil Durum Müdürü Elvan Kaya da yangın bölgesinde hasar tespit çalışmaları başta olmak üzere yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Bölgeye Van’dan yollanan konteynırların ilk bölümünün geldiği de öğrenildi.

Çorum’da 300 civarında Suriyeli ve 2 bin 500’ü geçkin de Iraklı bulunduğunu ve bunların huzuru bozmadığını anlatan Vali Kara, Sıklık Mesiresi’nin alanının Çomar Barajı’na kadar genişletilmesi kararının verildiğini, barajın 5 kat büyütülerek 318 hektara ulaştırılacağını ve gerekli çalışmaların yapılarak gelecek yıl Çorumluların hizmetine sunulacağını müjdeledi.

Toplantıda emniyet, eğitim, sağlık gibi konularda yaşanan sıkıntılar hakkında ilgili kurum müdürleri de bilgi vererek basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı. Emniyet Müdürlüğü binasının gelecek yıl bitirilerek Polis Okulu’nun temelinin atılmasının hedeflendiği, hastane inşaatının 2016’da bitirilmesinin planladığı, Şendere Göleti içmesuyu projesinin de gelecek yıl tamamlanarak bölgedeki köylerin su sıkıntısının giderileceği vurgulandı.
(Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@