Çorumlular sandıklara akın etti

Çorum halkı önümüzdeki 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri belirlemek üzere sandığa gitti. Türkiye bir kez daha sandık başına gitti. 31 Mart Mahalli İdareler seçiminde toplam 57 milyon 058 bin 636 seçmen sandığa gitti.

Güncel 31.03.2019, 10:04 31.03.2019, 20:41
932
Çorumlular sandıklara akın etti

Çorum’da ise 180 bin 192’si merkez belediye sınırları içinde 206 bin 217 kişi olmak üzere il genelinde toplam 397 bin 233 seçmen Bin 789 sandıkta Belediye Başkanı, Belediye Meclisi üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, Mahalle Muhtarı ve azalarını belirlemek için sabah saatlerinden itibaren sandıklara akın etti.

Seçimde Çorumlular merkezde 540 sandıkta Kemal Kurt (SP); Mehmet Ali Tanık (BTP), Devrim Koçak (TKP), Ahmet Rasim Burhanoğlu (Vatan Partisi), Özgür Kılıç (CHP), Halil İbrahim Aşgın (Ak Parti), Kenan Şahin (MHP), Bilgi Terlemezoğlu (İYİ Parti), Ahmet Hidayet Bektaş (DSP) ve Murat Kırçı’dan (Bağımsız) birini Belediye Başkanı olarak belirlemek için oylarını kullandı.

Doğu illeri başta olmak üzere bazı illerde 07.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşen oy kullanma işlemi Çorum’un da yer aldığı grupta 08.00-17.00 saatleri arasında oldu. Ülke genelindeki büyükşehirlerde Büyükşehir Belediye Başkanı, Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar heyeti için oy kullanılırken, Çorum’un da arasında bulunduğu illerde de vatandaşlar Belediye Başkanlığı, İl Genel ve Belediye Meclis üyeleri ve muhtarlık ile azaları için oy verdi.

Çorum’da seçimlere ilgi ve katılımın her seçim olduğu gibi yine yoğun olduğu gözlendi. Sabahın erken saatlerden itibaren sandığa koşan Çorumlular, seçimlerin yapıldığı okullarda koridorlarla uzun kuyruklar oluşturdu. Bazı vatandaşlar ise oy kullanabilmek için uzun süre kuyrukta bekledi.

Çorum'da Mahalli İdareler seçimi için seçmen kağıtları ile sandık başına gidenlere sandık başkanı ve diğer görevliler tarafından oy kullanımı işlemi ile ilgili kısa bilgi verdi. Ardından oy pusulaları zarf ve mühür ile kapalı kabin arkasına geçen vatandaşlar oy kullandı. Oy verme işleminin yapıldığı bölgelerde polis ve jandarma tarafından geniş güvenlik önlemleri alındı.

Oy kullanmak için okul binalarına gelen engelli ve yaşlı vatandaşlara ise yakınlarının yanı sıra vatandaşlar da yardımcı oluyor. Engelliler genellikle okulların zemin katlarında oy kullanıyor. Birçok vatandaşın yaşlı ve engelli vatandaşlara öncelik sırası verdiği gözlendi.

Muhtar adayları ise yoğun bir tempoda çalışmalarını sürdürürken, adayların azaları ve yakınları da halka bina girişlerinde oy pusulası dağıtarak yardımcı oldular. Oy kullanmak üzere okul binalarına gelen vatandaşları öncelikle muhtar adaylarının yakınları ve çalışma arkadaşları karşıladı.

Sandıkların kapanmasından sonra ise oy sayımları gerçekleştirilerek sonuçlar Seçim Kurulu’na getirildi. Sonuçlar ise YSK'nın yayın yasağı kararının kaldırmasının ardından kamuoyuna açıklanmaya başlandı.

(Volkan SINAYUÇ – Yusuf ÇINAR – Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@