“Çorumlular hibe desteklerinden daha fazla yararlanmalı”

Ana merkezi Çorum'da bulunan ve 5 ilde şubeleri mevcut olan Kamu Danışmanlık ve Eğitim firması, devletin sağladığı hibe ve proje destekleri konusunda kamu kurum ve kuruluşlarına, KOBİ'lere, sivil toplum kuruluşlarına, çiftçilere başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine destek olmaya devam ediyor.

Güncel 01.11.2016, 23:48
1271
“Çorumlular hibe desteklerinden daha fazla yararlanmalı”
Kamu Gurup Genel Koordinatörü Bekir Özsaçmacı, geçtiğimiz günlerde hizmete açılan ve İnönü Caddesi üzerinde bulunan Kayra Otel'de kahvaltılı basın toplantısı düzenleyerek firmalarının hizmetlerini tanıttı. Proje Yöneticisi Esra Kömbeci ile Ziraat Mühendisleri İrfan Özgün Güneş ve Ünal Işık’ın katıldığı toplantıda 2011 yılında kurulan ve 5 yıldır hizmetlerini sürdüren firmalarının ilimiz dışında Ankara, Eskişehir, Kars ve Mersin illerinde de şubelerinin bulunduğunu anlatan Bekir Özsaçmacı, şubelerin tamamında aynı hizmetlerin verildiğini açıkladı.
KOSGEB, AB, TUBİTAK, Tarım Bakanlığı ve Kalkınma Ajanslarının projeleri için yararlanıcılara yol gösterdiklerini, ışık tuttuklarını, projelerin hazırlanması konusunda çalışma yaptıklarını ve eğitim - danışmanlık hizmeti sunduklarını dile getiren Özsaçmacı, sistem belgelendirme, ürün belgelendirme, sertifikalı ISO eğitimleri, proje döngüsü eğitimi gibi birçok konuda da hizmet verdiklerini kaydetti.

BELGELENDİRME
Kamu Danışmanlık olarak belgelendirme hizmetleri verdiklerinin altını çizen Özsaçmacı, verilen bu hizmetleri şu başlıklar altında topladı:
“ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İGS Yönetim Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi”

MARKA TESCİL VE PATENT HİZMETLERİ
38 ana başlıkta marka tescil ve patent hizmetleri de verdiklerini anlatan Özsaçmacı, tasarım tescil hizmetleri, tasarım tescil danışmanlık, uluslararası tasarım tescil, patent hizmetleri, patent danışmanlık ve yurtdışı patent tescil ana başlıkları altında firmalara ve kişilere yardımcı olduklarını bildirdi.

AVRUPA BİRLİĞİ HİBE DESTEKLERİ
Bekir Özsaçmacı, “Avrupa Birliği, 28 temel başlıkta 50'den fazla hibe programını finanse etmekte ve bu programlar çerçevesinde 120'den fazla hibe türü aracılığıyla kamu kurum ve kuruluşlarına, yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına, eğitim kuruluşlarına, özel sektördeki işletmelerin fikirlerine ve proje desteklerine hibe desteği sunmaktadır. Bu destekler belirli zaman aralıklarında sağlanmakta ve kendilerine has öncelikler taşımakta, ayrıca tamamı önceliklere uygun projelerin tasarlanması yoluyla sağlanmaktadır” diye konuştu.

TUBİTAK ve KOSGEB HİBE DESTEKLERİ
TUBİTAK destekleri konusunda da bilgiler aktaran Özsaçmacı, yenilikçiliğe ve ARGE'ye yönelik 12 ana başlık altında destek programlarına yardımcı olduklarını söyledi. Özsaçmacı, KOSGEB tarafından sağlanan bu destekleri şu başlıklar altında topladı: “Girişimcilik Destek Programı, Genel Destek Programı, İş Birliği Güç Birliği Destek Programı, KOBİ Proje Destek Programı, KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, TEKNOPAZAR - Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, Kredi Faiz Desteği, Laboratuar Hizmetleri.”

TKDK DESTEĞİ
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu destekleri konusunda da bilgiler veren Özsaçmacı, TKDK'nın çeşitli dönemlerde çağrıda bulunarak yüzde 50-70 arasında tarım ve hayvancılık alanındaki birçok projeye destek verdiğini belirtti.
Bekir Özsaçmacı, süt, kırmızı et, kanatlı hayvan eti, yumurta üreten tarımsal işletmelerin yanı sıra bu ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebze üretiminin işlenmesi ve pazarlanması, bitkisel ürünlerin çeşitlendirilmesi, bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi, pazarlanması, zanaatkarlık ve yerel ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları konusunda destek sağlandığını kaydetti.
Sosyal ve kültürel alanlarda büyükelçilikler tarafından destek verildiğini sözlerine ekleyen Bekir Özsaçmacı, Almanya, Hollanda, Kanada, Japonya, İngiltere Büyükelçiliklerinin verdiği desteklere de yardımcı olduklarını dile getirdi. Özsaçmacı, toplumun devletin sağladığı bu imkanlardan ve desteklerden azami ölçüde yararlanmasını isteyerek, destek programlarının toplumsal gelişme, büyüme ve istenen hedeflere ulaşmak için ateşleyici, itici güç olacağını vurguladı.
Kamu kurum ve kuruluşlarına, yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına, eğitim kuruluşlarına, özel sektördeki işletmelere, gençlere, kadınlara, tüm kesimlerine bu desteklerden yararlanmaları için çağrıda bulunan Özsaçmacı, Çorum'un sanayi ve KOBİ açısından desteklerden yeterince yararlandığını, ancak özellikle tarım ve hayvancılık konusunda alınan desteklerin yetersiz olduğunu ifade etti.
Kamu Danışmanlık olarak yararlanıcılara, proje hazırlayıcılarına her konuda yardımcı olduklarını vurgulayan Özsaçmacı, projeler ve destek programları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesi kendileri ile görüşmeye davet etti.
(Haber Merkezi)
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 06 Haziran 2020
İmsak 03:07
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:15
Yatsı 22:02

Gelişmelerden Haberdar Olun

@