Çorumlu Vali Yaman’dan ‘bereket ormanları’na fidan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca yürütülen 'Gönül Elçileri Projesi' kapsamında 'Bereket Ormanları'na fidan dikildi. 

Güncel 27.01.2017, 19:38
715
Çorumlu Vali Yaman’dan ‘bereket ormanları’na fidan

Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonunda yapılan etkinlikte, Mardin Diyarbakır karayolu 7 kilometresinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım adına hazırlanan hatıra ormanlarına 'Bereket Ormanları' projesi kapsamında fidan dikimi yapıldı.

Proje kapsamında 81 ilde ağaçlandırma çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Çorumlu Vali Mustafa Yaman, “Emine Erdoğan Hanımefendinin adını verdiğimiz bu ormanlık alanda hem Cumhurbaşkanımız hem de Başbakanımızın adına hatıra ormanları oluşturduk. Bu sene bakanlığımız Mardin'e pozitif bir ayrımcılık yaptı. Mardin Valiliği'ne 200 bin civarında ağaç tahsis etti. İlimizin değişik yerlerinde bu ağaçlandırmaları yapıyoruz. Mardin Valiliği ve Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak yeşil alan eksikliğini gidermeye çalışıyoruz. Bunun startını da verdik” diye konuştu.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Ahmet Ünver ise ormanların sadece ülkelerin değil dünyanın ortak değeri olduğunu belirterek “Mardin'in orman alanı bir milyon 269 bin 160 dekardır. Bu yüzölçümünün % 15'i civarındadır. Mardin ormanın yüzde 10'nu kapalı ormanlar yüzde 39 ise bozuk ormanlardır. Türkiye'de olduğu gibi Mardin de de ormanlarımız artmaktadır. Özellikle 2003 ile 2016 yılları arasında Mardin'de 426 bin 400 dekarlık alanda 14 milyon 717 bin adet fidan dikilmiştir. 2017 yılında ise 2 milyon 438 bin fidanı toprakla buluşturmayı hedefledik” dedi.

Konuşmaların ardından Çorumlu Mardin Valisi Mustafa Yaman ve eşi Gülseren Yaman ile etkinliğe katılan protokol üyeleri hatıra ormanlarına fidan dikti.

(İHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@