Çorumlu kadınlardan Flormar’ın kadın işçilerine meşaleli destek

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Flormar’ın Mayıs ayı içerisinde sendikaya üye olduğu için çoğunluğu kadın 120 işçiyi işten atmasının ardından direnişe geçen kadın işçilere Çorum Kadın Platformu’ndan destek geldi.

Güncel 08.03.2019, 01:08
796
Çorumlu kadınlardan Flormar’ın kadın işçilerine meşaleli destek

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle önceki gün Pirbaba Parkı’nda bir basın açıklaması düzenleyen Çorum Kadın Platformu, 296 gündür fabrika önünde bekleyen kadın işçilere destek verdi.

“Flormal değil, direniş güzelleştirir” şiarıyla gerçekleştirilen basın açıklamasını okuyan Ergül Öztürk, “Çorum Kadın Platformu olarak, direnen Flormar işçisinin yanında olduğumuzu bir kez daha dile getirmek için buradayız. Haklı mücadelelerinde, tüm Flormar işçilerinin sesini Ankara’ya ve tüm Türkiye’ye yeniden ulaştırmak için üzerimize düşen ne varsa yapacağımızın sözünü veriyoruz.

Yaptığınız yüzde 70 indirimlerde işçilerin daha fazla çalınan emeği, ucuz ojelerinizde işçi kadınların alın teri var. Bir yandan kadınlar üzerinden reklam yaparken, diğer yandan kadınların en temel haklarına saldıran Flormar’ı ve Yves Rocher’i firmasını boykot ediyoruz. Tüm kadınları da boykot etmeye davet ediyoruz. Flormar direnişini dayanışma ile büyütüyoruz” dedi.

Flormar’da çalışan kadınlar son derece düşük ücretlerle, kötü koşullarda, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğu koşullarda çalıştığının bilindiğini kaydeden Öztürk, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Yıllarca çalışmalarına rağmen eşit işe eşit ücret alamadılar. Tacize, hakarete, aşağılamaya, şiddete ve mobbinge maruz kaldılar. İşte tüm bu haksızlık ve sömürü karşısında anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldular.

Bizleri güzellik algısıyla şekillendirmeye çalışan, kozmetik sektörüne boyun eğdirmeye çalışan sisteme karşı diyoruz ki, Flormar değil direniş güzelleştirir; Flormar değil dayanışma güzelleştirir.

Bizler kadınız. Bizler dünyanın yarısıyız. Ve hakkımız olan o yarısını öyle ya da böyle elde edeceğiz. Dünya bizimle güzelleşecek. Dünya direniş ve dayanışmayla güzelleşecek.

Yaşasın Kadın Dayanışması!”

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@