Çorumlu Genel Müdür’den Çorum turizmi adına umut verici bir mesaj

Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva gibi üç büyük örenyerine ve kazı alanına sahip, paha biçilmez tarih hazinelerini bağrında taşıyan, “Hitit Uygarlığının Başkenti” Çorum, ne yazık ki, bu zenginliklerini ve insanlık tarihine armağan ettiği “ilk”leri, canlı bir turizm hareketine dönüştürmeyi başaramıyor.

Güncel 14.06.2020, 21:40
708
Çorumlu Genel Müdür’den Çorum turizmi adına umut verici bir mesaj

Oysa, insanlık tarihinin ilk yazılı barış antlaşması, kadın-erkek eşitliğinin ilk tarihsel belgesi, tarihin ilk barajı Hititler’e ait. Yine, ele geçirdiği şehirlerin tanrılarına Büyük Mabet’te yer veren Hititler, inançlara saygının, bir başka deyişle laikliğin de ana vatanı. Taş fırının ana vatanı, kanalizasyon sisteminin ana vatanı, bakliyatın ana vatanı…Ve daha pek çok ilk…

Böylesine değerlere sahip olan Çorum’un turizmi, her yıl biraz daha gelişeceğine, tersine geriye gidiyor. Çorum’un hak ettiği kültür turizmi canlılığına kavuşturma adına, Sungurlu kökenli hemşehrimiz Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, şu dönemde “büyük bir şans” olarak ortaya çıktı.

Nitekim, amcası Hüseyin Yazgı’nın cenaze törenine katılmak üzere geçen hafta Sungurlu’ya gelen Genel Müdür Yazgı, Hattuşa ve Alacahöyük’ü gezdikten sonra, bu önemli tarih hazinelerinin hak ettiği değeri bulabilmesi için elinden gelen çabayı harcayacağını, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da, bu bölgenin turizmini canlandırma konusuna büyük bir duyarlılıkla yaklaştığını söyledi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:50
Öğle 12:57
İkindi 15:31
Akşam 17:55
Yatsı 19:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@