Çorumlu gençler, teknolojik gelişmeleri yakından izliyor

Çorumlu Mühendislik Fakültesi öğrencileri, Sabiha Gökçen’de THY Bakım ve Onarım Merkezi’ni, Kojenerasyon Merkezi’ni ve ÇEKVA Genel Müdürü Erdal Karslı tarafından kontrollük hizmetleri yapılarak hayata geçirilmiş olan HEAŞ’taki dizel jeneratör sistemlerini incelediler.

Güncel 18.03.2014, 21:42 18.03.2014, 21:42
1638
Çorumlu gençler, teknolojik gelişmeleri yakından izliyor

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA), İstanbul ve çevre illerde okuyan öğrencilerin mesleki bilgi ve becerilerine katkı sağlamak ve kariyer planlarına destek vermek amacı ile başlattığı teknik gezilere devam ediyor.

Mühendislik fakültelerinin Elektrik- Elektronik, Metalurji, Malzeme ,Makine, Bilgisayar ve İnşaat öğrencileri, 17 Mart 2014 Pazartesi günü, Sabiha Gökçen Hava Alanında bulunan THY Hava Araçları Bakım Onarım Merkezi (HABOM), İSG Kojenerasyon Merkezi ile HEAŞ ısı merkezi ve kuvvet santralını gezdiler.

HABOM Merkezinde, GALEY (uçağın mutfak kısmı) imalatının tasarım ve imalatı, uçak motor bakım ve onarımı, bakımdaki uçağın kokpit incelemesi, planlama, depolama, uçak lastiği ile ilgili üniteler, eğitim birimleri ve sosyal tesisler inceleme kapsamında ziyaret edildi.

Daha sonra HEAŞ kuvvet santralında, ÇEKVA Genel Müdürü Erdal Karslı tarafından kontrollük hizmetleri yapılarak hayata geçirilmiş olan 3x1600 KVA. lık dizel jeneratör ve 3x1600 KVA.lık Dinamik UPS’ler ve SCADA sistemleri incelendi. Yine HEAŞ bünyesinde, her biri 5.000.000 KCAL. lik 6 adet ısı kazanı, ısı pompaları ve soğutma kuleleri ve tesislerinin çalışma prensipleri öğrencilere detaylı olarak anlatıldı.Gezinin son noktası şu anda İSG tarafından işletilen Sabiha Gökçen Hava Alanının enerji ihtiyacını karşılayan 4 MVA . lık Kojenerasyon (doğal gazdan elektrik enerjisi üretip atık gazları ile ısıtma ve soğutmayı gerçekleştiren sistem) tesisleri incelendi ve güncel teknoloji ile öğrencilerin yakın teması sağlandı.

Erdal Karslı, bu gezi esnasında desteğini esirgemeyen, THY HABOM CEO’su Can Şaşmaz' a, İdari İşler Müdürü Yılmaz Dağdelen’e, HEAŞ Teknik Müdürü Mustafa Karakoç’a, Elektrik Şefi Songül Güven' e, Mekanik Şefi Pınar Tiryaki’ye, İSG Teknik Müdürü Zeki Bozel’e teşekkür etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:34
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@