Çorumlu gazilerinin anıları gelecek nesillere aktarılıyor

Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla bir program düzenlendi.

Güncel 24.03.2017, 19:22
1078
Çorumlu gazilerinin anıları gelecek nesillere aktarılıyor

Programa Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Güler, Çorumlu Kore ve Kıbrıs Gazileri, Hitit Üniversitesi öğretim elemanları ile çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Güler yaptı. Açılış konuşmasının ardından Hitit Üniversitesi Fer Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bakan’ın moderatörlüğünde “Türk Tarihinde Çanakkale Zaferi ve Çanakkale Şehitleri” isimli panel gerçekleştirildi.

Çorumlu Kore ve Kıbrıs gazilerinin konuşmacı olarak katıldığı panelde Yrd. Doç. Dr. Mustafa Bakan, Türk tarihinde Çanakkale Zaferinin yeri ve önemi konusunda bir değerlendirme yaparak Türk tarihinde şehitlik ve gazilik makamının çok önemli ve onurlu bir yeri olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Bakan, “Çorum’da Tarihin Tanıkları: Kore ve Kıbrıs Gazileri” adı ile Hitit Üniversitesi BAP projesi çerçevesinde hayatta olan Çorumlu gazilerin video ile konuşma ve anılarının kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması konusunda milli bir çalışma yürüttüklerini ifade ederek, bu faaliyetin Hitit Üniversitesi tarafından Türkiye’de ilk kez uygulanan örnek bir proje olduğunu bildirdi.

Gazilerin anılarını paylaştığı panel sonrasında İstiklal Savaşı’nın son gazilerinin anlatıldığı “Son Buluşma” isimli belgesel filminde Çorumlu İstiklal Savaşı Gazisi merhum Ömer Küyük’ün anlatıldığı bölüm, konuklara izletilirken programın son bölümünde ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Ramazan Yanar; Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirini okudu.

Program, gazilerle anı fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:07
Güneş 07:37
Öğle 12:34
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@