Çorum’daki mağaralar, mağara turizmi yol ağına dahil edilmeli

Geçtiğimiz hafta Turizm Haftası’ydı. Çorum basınında çıkan, turizmin geliştirilmesine yönelik haberleri dikkatlice okudum.

Güncel 25.04.2014, 21:04 25.04.2014, 21:48
3934
Çorum’daki mağaralar, mağara turizmi yol ağına dahil edilmeli

Geçtiğimiz hafta Turizm Haftası’ydı. Çorum basınında çıkan, turizmin geliştirilmesine yönelik haberleri dikkatlice okudum.

Özellikle Sayın Valimizin, “Tarihi yerleri önce Çorumlular tanımalı” ifadesine sonuna kadar katıldığımı belirtmek isterim.

Dünya kültür mirasına sahip bir kentin bu mirasın değerini bilmesi ve bu değerleri çok faydalı bir şekilde değerlendirmesi gerekir. Bunun için de gençlerimizden başlayarak her Çorumluya Çorum ilinin sahip olduğu değerleri en güzel şekilde anlatmalıyız.

Çorum Hitit Vakfı Ankara Şube Yönetimi olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarımız Prof .Dr. Lütfü Akça’ya nezaket ziyaretinde bulunduk. Bu ziyarette Sayın müsteşarımıza Ankara şubesinin yaptığı faaliyetleri anlattık. Kendilerini TSO konserine davet ettik. Ünlülerle Çorum Türküleri Albümü’nü sunduk. Sohbetimizin sonunda da uzun süredir Orman Bakanlığındaki bürokrat kardeşlerimizle üzerinde çalışarak olgunlaştırdığımız bir görüşü Sayın Müsteşarımıza arz ettik. Sayın Müsteşarımızın ilgi ve alakası yönetimimizi ziyadesi ile memnun etmiştir.

Bu çalışmanın özeti , Çorum sınırları içerisindeki doğal mağaraları, mağara turizmi yol ağına dahil ederek, bu sayede Ortaköy, Şapinuva, Alacahöyük ve Boğazkale’nin ve Çorum ve çevresindeki kültürel değerlerin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesinin sağlanmasıdır. Bunun, kentimize büyük bir katkı vereceğini düşünmekteyim.

Bu konu Çorum için bir ilktir. Kentimizdeki kuruluşlar bu teklifimizi dikkate alırlar ve üniversitemiz de yeterli hassasiyeti gösterirse, Çorum çok büyük bir kazanç kapısını aralayacaktır.

Geçen bir toplantıda, Sayın Uğur Barlık’a bu konuda bir söz vermiştim; biz girişimlerde bulunuyoruz turizmciler de bizim tekliflerimizin takibini il sınırları içerisinde yaparlarsa, el birliği içerisinde kentimize büyük faydalar sağlarız.

Sizlerle paylaşmak istediğim ve Ankara’da yaptığımız istişareler sonucu ortaya koyduğumuz ve Sayın Müsteşarımıza takdim ettiğimiz raporumu Çorum basınıyla paylaşıyor ve takipçisi olmalarını diliyorum.

Sayın Müsteşarımızın da destekleri ile Çorum yeni ve alternatif turizm yollarına sahip olacaktır. Çorum Hitit Vakfı olarak sadece kültür ve sanatla değil kentimizin önemli sorunlarından biri olan turizmle de ciddi şekilde ilgilendiğimizi gösteren bu çalışma umarım kentimizde gerekli ilgi ve alakayı görecektir.

MAĞARA TURİZMİ YOL AĞI
Akrabam olan Mağara Koruma Şube Müdürü Dr. Selim Erdoğan ile birlikte üzerinde çalıştığımız bu proje umarım ilimize turizm alanında büyük faydalar sağlar.

Ortaköy Destinasyonu
Amasya – Göynücek – Büyükkışla – Aşdavul Güzergahı
Amasya – Göynücek karayolunun Çorum istikametinde devam edilmesi halinde sırasıyla Damkaçimen, Karaşar, Büyükkışla ve Aşdavul yerleşimleri (veya köy yolu ayırımları) geçilerek Kırkin Mağarası’na ulaşılır. Mağaranın Göynücek’e uzaklığı yaklaşık 26 km’dir. 100 metre uzunluğa ve 13 metre derinliğe sahip mağara Ortaköy’e de yaklaşık 12 km mesafededir. Bu güzergah aynı zamanda Şapinuva Ören yeri ve İncesu-Kazankaya kanyonları ile de bütünlük arz etmektedir. Amasya tarihi evlerini kapsayan turların destinasyonları arasına alınması doğa turizmi bileşenini de cazibe unsurları arasına katacaktır.

Sungurlu – Alaca – Zile – Turhal – Tokat Güzergahı
Sungurlu’dan Tokat’a ayrılan devlet yolunun izlenmesi halinde Alacahöyük ören yeri, Alaca Ömer paşa Camii gibi turistik potansiyeli olan noktalardan geçilerek Kazankaya-İncesu kanyonları ve Ortaköy’e ulaşılır. Bu destinasyona Ortaköy’e yaklaşık 12 km mesafedeki Kırkin Mağarası da dahil edilebilir. Kırkin Mağarası fiziki müdahale ile aydınlatılarak yürüyüş yolları yapmaktan ziyade, “wildtour” olarak adlandırılan, “rehber eşliğinde baretle bakir mağaraya giriş” olarak da tanımlanabilen sistemde ziyarete uygun bir mağaradır. Bu güzergahın doğuya doğru izlenmesi halinde Tokat Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası’na da ulaşılabilir.

Bu güzergahların analizinde, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2013 yılında tamamlanan “DOĞA TURİZMİ MASTER PLANI” ve “Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlası” çalışmalarının da irdelenmesi faydalı mütalaa edilmektedir. Böylelikle anılan destinasyonlar Çorum-Merzifon devlet yolu üzerindeki Kızlar Kanyonu, Merzifon tarihi kent merkezi (Taşhan, Karamustafapaşa Camii, Paşa Hamamı, Medrese, vs..), Yedikır Kuş Cenneti gibi unsurlarla bütünleştirilebilir.

Ortaköy ilçesi sınırlarında yer alan ve henüz Ulusal Mağara Envanteri’nde yer almayan mağaraların koruma amaçlı etüd çalışması Ağustos 2014 döneminde gerçekleştirilecektir.

Çorum ilinde ön çalışmalar için zemin hazırlanmış durumdadır.

Sayın Valimize de fikirlerimizi uygun gördükleri takdirde bu konuyu ilgili kurumlara incelettirmeleri hususunu arz etmek isterim. Şahsım ve bu konu ile ilgili arkadaşlarımız her zaman için hizmete hazırız. El birliği ile Çorum kazansın.

Alper BİLAN
Çorum Hitit Vakfı Ankara Şube Başkanı


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@