Çorum’daki borsaların faydaları anlatıldı

Sanayi ve Ticaret Komisyonu Başkanı Mesut Tuğrel, Çorum’da bulunan borsaların katkıları ve hangi alanlarda borsalar bulunduğu ile ilgili bilgi verdi.

Güncel 04.01.2017, 20:01
573
Çorum’daki borsaların faydaları anlatıldı

Ortaköy sınırları içerisinde bulunan ve Hititlerin önemli bir ticari merkezi konumunda olan Şapinuva’da günümüzden yaklaşık 3500 yıl önce günümüzdeki “Ticaret Borsası” ile paralellik gösteren bir nevi “borsa” işlevi gören kapalı çarşıya rastlandığını anlatan Tuğrel, bu nedenle ilimizde bulunan Şapinuva için “Tarihin İlk Borsası” tanımını yapmanın doğru olacağını belirtti. Tarihin ilk borsasının kurulduğu ve borsacılık tarihi geçmişi olan Çorum’da, günümüz şartlarında modern borsacılık yapmak üzere bayrağını Çorum Ticaret Borsası’nın devraldığını anlatan Mesut Tuğrel, 1988 yılında kurulan borsanın; Türkiye’de kurulu 113 Ticaret Borsası içinde her geçen yıl işlem hacmi bakımından tescil kıymetlerinde artışlar gösterdiğini, günden güne çağın yeniliklerine uygun sistemler kurarak modern borsacılık yapma yolunda gayretlerini sürdürdüğünü anlattı. Tuğrel, Çorum’da Çorum, Alaca ve Sungurlu Ticaret Borsaları olmak üzere 3 borsa bulunduğunu ifade etti.

Borsanın kotasyon listesinde yer alan 65 adet maddenin alım ve satım işlemleri neticesinde 2016 yılı Ocak ayından bugüne işlem hacminin 1.078.810,23 TL’ye ulaştığına dikkat çeken Mesut Tuğrel, bugün itibariyle toplam 687 borsa üyesi bulunduğunu ve bunun 532’sinin faal durumda olduğunu anlattı.

Ticaret Borsası’nın Türkiye’de “yetkili sınıflandırıcı ve ürün senedi işlemleri” konusunda yetkilendirilen 8 borsa içerisinde olduğunu söyleyen Tuğrel, 2002 yılının Nisan ayında “Çorum Leblebisi” nin tescilinin Ticaret Borsası tarafından yaptırıldığını, borsa faaliyetlerinin geniş alanı kapsaması amacıyla Amasya ve Merzifon’da tescil bürolarının açıldığını, ayrıca yine İskilip’te de hububat ve bakliyat satış salonu açılarak üretici ve tüccarın bir araya getirildiğini vurguladı.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@