SON DAKİKA
Kapat

Çorum’da turizm rehberi yetiştirmek için ilk adım

İskilip İşadamları Derneği’nin (İSKİAD), Çorum Halk Eğitim Müdürlüğü, Anitta Otel ve Hitit Sanayici ve İş Adamları Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “İlim İçin Rehber Yetiştiriyoruz” isimli projenin kabul edildiği açıklandı.

Çorum’da turizm rehberi yetiştirmek için ilk adım

İskilip İşadamları Derneği’nin (İSKİAD), Çorum Halk Eğitim Müdürlüğü, Anitta Otel ve Hitit Sanayici ve İş Adamları Derneği ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “İlim İçin Rehber Yetiştiriyoruz” isimli projenin kabul edildiği açıklandı.

18 Aralık 2013 Çarşamba 23:02
Çorum’da turizm rehberi yetiştirmek için ilk adım

Projeyle ilgili olarak HİTİTSİAD’da bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Anitta Otel Genel Müdürü Hasan Özer Gökmen, Genel Müdür Yardımcısı Seval Demirci Güccan, HEM Müdürü Oğuz İyibil, İSKİAD Genel Sekreteri Murat Coşkun, İSKİAD Başkan Yardımcısı Şaban Kocaoğlu ve HİTİTSİAD Genel Sekreteri Hamza Kömürcü’nün hazır bulunduğu basın toplantısında Proje Koordinatörü Nilgün Aktaş tarafından, projeyle ilgili bilgi verildi.
İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na sunulan “İlim İçin Rehber Yetiştiriyoruz” isilyi projenin onaylandığını ifade eden Aktaş, “Projemizin toplam süresi 9 aydır ve Temmuz 2014’de sonlandırılacaktır. 7 bin yıllık tarihe ve kültürel mirasa sahip ilimiz ve çevre illerin turizm alanında yeni tanınıyor olması ve Çorum'un kırsal turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olması bölgesel turizm rehber ihtiyacını ortaya çıkarmıştır” dedi.
Zengin bir turizm potansiyeline sahip bölgede turizm rehberliğinin, turizm sektörüne dolayısıyla bölge ekonomisine ve bölgenin tanınmasına ciddi katkı sağlayacağını kaydeden Aktaş, Türkiye’de profesyonel turizm rehberliği eğitimi alanların mesleki problemler nedeniyle çalışmak için öncelikle önemli turizm merkezlerini tercih ettiklerini söyledi. 2012 yılında Çorum'a gelen turist sayısının önceki yıllara oranla % 20 artış gösterdiğini belirten Aktaş, “Bu da turizmi yeni gelişen bölgelerle ortak problemi paylaşan Çorum ve civar illerde bölgesel turizm rehberi ihtiyacını açığa çıkarmaktadır” dedi.
Projelerinin İSKİAD ve Çorum Halk Eğitim Müdürlüğü, Anitta Otel ve Hitit Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin ortaklığıyla gerçekleştirileceğini dile getiren Aktaş, açıklamasının devamında şunları söyledi:
“Turizm açısından sürekli bir değişim ve gelişim gösteren, içinde ilimizin de bulunduğu TR 83 bölgesindeki illerde (Çorum, Samsun, Amasya, Tokat) turizm sektörlerinde açık bulunan nitelikli işgücü gerektiren pozisyonlarda istihdam edilmek üzere rehber yetiştirilmesi, işsiz gençlerin meslek ve dil eğitimleri yolu ile istihdam edilebilirliklerinin artırılması, bunun yanı sıra bölge tanıtımının en üst seviyede yapılması ve bölge ekonomisine katkı sağlanması amacı taşınmaktadır.
Proje faaliyetlerimiz arasında; proje yönetim ekibinin oluşturulması, katılımcıların seçimi, konaklama ve seyahat hizmetleri kırsal turizm etkinlikleri modüler programına uygun rehberlik eğitimi, yabancı dil eğitimi,söz konusu olan illere görsel eğitim amaçlı geziler ve kapanış kokteyli bulunmaktadır.
Hedef kitlesini, en az lise mezunu 15 kız 15 erkek olmak üzere gençlerden belirlediğimiz projemizde faaliyetlerimiz sonrası; 30 gencin eğitilmesiyle istihdamlarına destek olmak, yabancı dil eğitimiyle başka alanlarda da istihdamlarına olanak sağlamak, işsizlik oranının düşmesine katkı sağlamak, bölge turizminin ve ekonomisinin canlılığına katkıda bulunmak, TR 83 bölgesinin tanıtımı hakkında farkındalık oluşturmak , Çorum'un uluslararası turizm haritalarında bilinilirliğini artırmak, turizm rehberliği konusunda yerel karar vericilerin dikkatini çekmek, yabancı turist hizmetiyle kültürler arası diyaloga katkı sağlamak, bölge turizmine 30 bölgesel turizm rehberi kazandırmak ve gençleri bölgenin turizm potansiyeli hakkında bilinçlendirmek gibi hedeflere ulaşacağımızı ümit ediyoruz.
Eğitim faaliyetleri, danışmanlık hizmetleri ve eğitim mekanı temini konusunda yardım ve desteklerini esirgemeyecek olan proje ortaklarımız,Çorum Halk Eğitim Müdürlüğü, Anitta Otel ve Hitit Sanayici ve İş Adamları Derneği yönetici ve çalışanlarına çok teşekkür ediyor ve projemizin katılımcı gençlerimiz başta olmak üzere ilimize ve bölgemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.” (Taner ŞİMŞEK)

Son Güncelleme: 18.12.2013 23:03