“Çorum’da tıp alanında yararlı bilgiler edindik”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, bir proje kapsamında ilimizde bulunan Gineli doktorları makamında ağırladı.

“Çorum’da tıp alanında yararlı bilgiler edindik”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, bir proje kapsamında ilimizde bulunan Gineli doktorları makamında ağırladı.

08 Aralık 2013 Pazar 21:27
“Çorum’da tıp alanında yararlı bilgiler edindik”
Çorum Anadolu Tıbbiyeliler Derneği (ANATIPDER) tarafından hazırlanan ve TİKA, Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim Araştırma Hastanesi ile Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından ortaklaşa düzenlenen “Gine Cumhuriyeti'nin Sağlık ve İnsan Kaynakları Kapasitesine Katkıda Bulunma” isimli proje kapsamında Gine Cumhuriyeti'nden Çorum’a gelen 10 doktor, ANATIPDER Başkanı Dr. Ethem Zobacı eşliğinde Hitit Üniversitesi’ni ziyaret etti.
Çorum’da bir ay boyunca Üroloji, Göz, Kadın Doğum, Plastik Cerrahi ve Genel Cerrahi branşlarında uygulamalı eğitim alan 10 Gineli doktor, ilimizde geçirmiş oldukları bu bir aylık sürenin kendileri için son derece yararlı olduğunu, burada edindikleri deneyimlerini ülkelerindeki insanlar için kullanacaklarını ve burada bulunmaktan son derece mutlu olduklarını belirtti.
Cemal Abdul Nasır Üniversitesi’nden grup koordinatörü olarak duygularını belirten Tchedre Tchandikou Assimou, daha önce teorik olarak bildikleri ama uygulamasını yapmadıkları birçok operasyonu bizzat uygulayarak tecrübelerini geliştirme fırsatı bulduklarını ve bu anlamda projenin hedefine ulaşmış bir çalışma olduğunu belirtti.
Ülkelerine döndüklerinde olumlu izlenimlerini Gine Türkiye Konsolosluğu ve Cemal Abdul Nasır Üniversitesi Rektörlüğü ile de paylaşacaklarını belirten Assimou, Hitit Üniversitesi ile kalıcı ve daimi işbirliği içinde ortak projeler yürütmeyi çok arzu ettiklerini ve böylelikle Türkiye’nin tıp alanındaki yetkinliğini ülkelerine taşımak isteklerini ifade etti.
Ziyaretleri için teşekkürlerini ileten Rektör Prof. Dr. Alkan ise Gineli doktorları Çorum’da misafir etmekten duydukları memnuniyeti belirtti. Alkan, Hitit Üniversitesi olarak her tür işbirliğini gönülden desteklediklerini ve üniversitemizin Gine’den gelecek akademisyen ve öğrencilerle Mevlana Değişim Programı kapsamında sürdürülebilir işbirlikleri yapmaktan memnun olacaklarını ifade etti. (Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 08.12.2013 21:27