“Çorum’da sulanmayan arazi bırakmayacağız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çorum’da su yatırımlarında destan yazdıklarını söyledi.

Güncel 25.03.2014, 22:12 25.03.2014, 22:13
754
“Çorum’da sulanmayan arazi bırakmayacağız”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çorum’da su yatırımlarında destan yazdıklarını söyledi.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Çorum’da tamamlanan veya inşaatı devam eden aralarında Hatap Barajı ve sulaması, Obruk Dutludere sulaması ve Koçhisar Barajı’nın da bulunduğu dev sulama tesisleriyle yaklaşık 254 bin 970 dekar tarım arazisinin suya kavuşacağını söyleyen Bakan Eroğlu, “Çorum’un bereketli toprakları suya doyacak” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Çorum’da son 11 yılda işletmeye alınan tesisler ile 7 bin 800 dekar zirai arazinin suyla buluştuğunu, ayrıca 195 bin 970 dekar arazinin sulama suyu depolama tesislerinin hazırlandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Çorum’da çok güzel hizmetlere imza atılıyor. Adeta destan yazılıyor. 11 yıl önceki Çorum’un halini düşünün. Bir de şimdiki halini düşünün. Nereden nereye geldi” diye konuştu.

Ürünlerin yetişme döneminde doğal yağışların yetersiz olması durumunda yüksek verim ve kalite için en uygun yöntemle tarımsal sulama yapılması gerektiğini belirten Eroğlu, toprağın verimliliğini arttırmak, ürünlerin su ihtiyacını karşılayabilmek için modern dev sulama tesislerini hızla inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

Son 11 yılda Çorum’da inşa edilen hizmetlerin zirai verimliliği artırdığını, ileri teknolojiden yararlanarak toprağa can verdiklerini belirten Eroğlu, “Uygulamaya koyduğumuz basınçlı borulu sistemle ve damlama ile yağmurlama metotlarıyla suyun en fazla kullanıldığı zirai sulamada tasarrufu sağlayarak daha fazla verim alınmasını sağladık. Böylece çiftçilerimiz tamamladığımız sulama tesisleri ile daha fazla gelir elde ediyor. Çorum’da çiftçiler artık geleceğe umutla bakıyor. Ayrıca bu dev tesislerle Çorum’da sulanmayan arazi bırakmayacağız” şeklinde konuştu.
(Volkan SINAYUÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@