Çorum’da sağlığın MR’ı çekildi

Bakan Yardımcısı Kafkas’ın yönetiminde Anitta Otel’de düzenlenen toplantıda ilimizin sağlıktaki durumu ele alındı. Toplantıda önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalar da görüşülerek sorunlara çözüm arandı.

Güncel 06.03.2014, 22:52 06.03.2014, 22:55
1132
Çorum’da sağlığın MR’ı çekildi

Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli illerden düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısı’nın 13’ncüsü Çorum’da Sağlık Bakan Yardımcısı hemşehrimiz Agah Kafkas’ın katılımıyla yapıldı.

Anitta Otel’de düzenlenen toplantıya Vali Sabri Başköy, AKP Çorum Milletvekilleri Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Çorum eski Milletvekili Ali Yüksel Kavuştu, Sağlık İl Müdürü Dr. İsmail Yücel, Halk Sağlığı İl Müdür Vekili Dr. H.Engin Değirmenci, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Turgay Habbani, AKP İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, AKP Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse, AKP Gençlik Kolları İl Başkanı Erhan Akar, merkez ve ilçelerdeki sağlık kurumlarının yöneticileri katıldı.

“MR çekiyoruz”

Sağlık Bakan Yardımcısı Kafkas ülke genelinde 13’ncü toplantıyı Çorum’da yaptıklarını belirterek toplantıda kentin sağlıkta durumunu ortaya koyarak MR’ını çekmelerini sağlayacağını bildirdi. Agah Kafkas ülkeyi karış karış dolaştıklarını ve ay sonuna kadar 30 kente ulaşmış olacaklarını da dile getirdi.

İlimizin sağlık alanında kendilerine iletilecek sorunları, Ankara’da çözülebilecek işler başta olmak üzere mevcut durumu görmelerine yardımcı olacak toplantının işleyişi hakkında bilgi veren Kafkas, toplantıda daha çok sağlık yöneticilerini dinlemeyi istediğini vurguladı.

“Çorum’un acil sağlık hizmetinde sorun yok”

Toplantıda daha sonra söz alan Sağlık Müdürü Yücel, özellikle kendi alanı olan acil sağlık hizmetlerini anlattı. Çorum’un acil sağlık hizmetlerinde çok önemli mesafe kaydettiğini belirten Yücel, 2002 yılında 6 olan 112 acil istasyon sayısının 2013 sonunda 26’ya ulaştığını, vaka sayısının 3 bin 200’den 27 bin 500’e yükseldiğini, 24 saat hizmet esasına göre entegre hastanelerdeki görevlilerle birlikte 232 sağlık memuru ile bu hizmetlerin yürütüldüğünü anlattı. Dr. Yücel, ilimizin acil sağlık hizmetleri konusunda problemi olmadığını, 2013’te 32 personelin daha geldiğini, bu yıl da bu kadar daha personel geleceğine inandıklarını bildirdi.


“168 aile hekimi var”

Çorum’da 14 ilçede 5 entegre hastane ile hizmetlerini 24 saat esasına göre sürdürdüklerini anlatan Halk Sağlığı Müdürü Değirmenci ise 168 aile hekiminin 74 aile sağlığı merkezi aracılığıyla hizmet verdiğini, s120 sağlık evinin 85’inde faal ebe bulunduğunu, bulaşıcı hastalıklar ve kronik hastalıkla mücadele kapsamında önemli çalışmalara imza atıldığını, bu yıl obezite ile mücadele birimini de oluşturduklarını ve bir aile hekiminin ortalama 3 bin 600 civarında hastaya hizmet verdiğini bildirdi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Habbani de kurumun çalışmalarını anlatarak Tüp Bebek Merkezi’nin yakında açılacağını, AMATEM için çalışmaların sürdüğünü ve Eğitim Araştırma Hastanesi’ne Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nin kurulacağını belirtti.

Sunumların ardından Bakan Yardımcısı Kafkas genel bir değerlendirme yaparak özellikle ilimizde Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi (KVC) ile Anjiyo ünitesinin önemine değindi. Sağlık yöneticileri sunumlarında Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’ın destekleriyle Çorum’da sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkıldığını dile getirerek teşekkür ettiler. Toplantının ikinci bölümü ise basına kapalı olarak devam etti.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@