Çorum’da ilk resmi müftü nikahı kıyıldı

Evlendirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte Müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesinin ardından Çorum İl Müftülüğü’nde ilk resmi nikâh kıyıldı.

Çorum’da ilk resmi müftü nikahı kıyıldı

Evlendirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte Müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesinin ardından Çorum İl Müftülüğü’nde ilk resmi nikâh kıyıldı.

09 Mart 2018 Cuma 23:00
Çorum’da ilk resmi müftü nikahı kıyıldı

Resmi nikah için hazırlıklarını tamamlayan İl Müftülüğü ilk resmi nikâhını 2 Mart 2018 Cuma günü saat 15.00’de İl Müftülüğü Toplantı Salonu’nda kıydı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan nikâh töreninde konuşan İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın genç çiftlere ve ailelerine tavsiyelerde bulunarak; “Aile, toplumun temeli olmasının yanında, bir ömür huzur, sevgi ve muhabbetin yaşanacağı kutsal bir yuvadır. Rabbimiz, adeta dünyada cennet huzurundan bir nebze hissedelim diye bizlere aile olmayı emretmiştir. Dünya ve ahiret saadeti için bizlere yol gösteren dinimiz İslam; ailede, fedakârlığın, sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma, saygı ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç, keder, yorgunluk ve sıkıntıların paylaşılmasını, ortaya çıkan birtakım problemler karşısında sabırlı ve anlayışlı davranılmasını istemektedir. Yüce Dinimiz hayatın paylaşılması, huzur ve muhabbetin hayatı kuşatması için evliliği teşvik etmiş, kadın ve erkeği birbirine eş olarak yaratmıştır. Peygamberimiz (s.a.s) de hadislerinde Müslümanları evlenmeye teşvik etmiş, “Ey gençler, sizden evlenmeye güç yetirenler evlensin” (Buhârî,“Nikâh”, 3) buyurmuştur” dedi.

Çiftlere toplumun temelini oluşturan aile kurumuna ilk adımı atmış olduklarını söyleyen Müftü Akın, “Bu adım sizlere bir takım sorumlulukları da yüklemektedir. Öncelikle karı-koca olarak birbirinize karşı hak ve sorumluluklarınıza riayet etmelisiniz. Birbirinizi incitecek söz ve kaba davranışlardan, yanlışlıklardan kaçınmalısınız. Bize her konuda örnek olan Sevgili Peygamberimizin Hz. Hatice annemiz ile olan evliliğini örnek almalıyız. Onların birbirleri ile olan sevgi, saygı, sadakat, samimiyet, sabır ve muhabbetlerini kendimize rehber edinmeliyiz” diye konuştu.

Eşlerin birbirlerinin ana-babalarına karşı da sorumlu olduğunu hatırlatan Akın, “Yani hiçbir eş diğerinin ana baba hakkına riayet etmesine engel olmamalıdır. Bu manada evlenen insan evlendiği eşinin de ana-baba hakkını kabul etmiş demektir. Bu itibarla topluma faydalı iyi bir Müslüman olabilmek için iyiliği ve güzelliği emredip kötülükten alıkoyan ve bu tutumunu davranışlarına yansıtan kimseler olmaya gayret göstermeliyiz. Bununla birlikte hayatın bütün yönlerinde Allah’ın belirlediği sınırları titizlikle muhafaza eden bireyler olmalıyız” şeklinde konuştu.

Kamile ve İsmail Sungur çiftinin nikâhı kıyan İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın nikâh sonrasında yapılan duanın ardından evlilik cüzdanını gelin hanıma takdim etti. Müftü Akın, genç çiftlere yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim de hediye ederek bir ömür boyu mutluluklar diledi.

(Volkan SINAYUÇ)