“Çorum’da huzur ve barış kadınlar sayesinde artacak”

CHP Kadın Kültür Merkezi’ndeki etkinlikte konuşan Melda Özüdoğru, 80 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınına tanınan hakların 12 yıllık AKP iktidarı döneminde geri alınmaya çalışıldığını vurguladı.

Güncel 09.03.2014, 22:47 09.03.2014, 23:08
1379
 “Çorum’da huzur ve barış kadınlar sayesinde artacak”

Cumhuriyet Halk Partisi İl ve Merkez İlçe Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi.

CHP Kadın Kolları ilk olarak Cumartesi günü Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere’nin de katılımıyla Carmen Pastanesi’nde kahvaltıda biraraya geldi.

Kahvaltıda “kadınların bizi biz yapan değerlerimizdir” diye konuşan Merkez İlçe Başkanı Suludere, tüm kadınların gününü kutladı. Kadının toplumdaki önemine değinerek modern ve çağdaş Türkiye’nin kurulmasında kadınların söz sahibi olduğunu kaydeden Suludere, “Acıyla yoğrulan, sabırla bilenen kadınlarımızın özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış, doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutlarım” diye konuştu.

Daha sonra ise CHP Kadın Kültür Merkezi’nde de Kadınlar Günü etkinliği düzenlendi. CHP Belediye Başkan Adayı Kenan Nuhut, İl Başkanı Cengiz Atlas, Merkez İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere burada partili kadınlarla biraraya geldi. Etkinlikte CHP Kadın Kolları Başkanı Melda Özüdoğru, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın birer konuşma yaptı.80 yıl önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınına tanınan hakların 12 yıllık AKP iktidarı döneminde geri alınmaya çalışıldığını belirterek, günümüzde Türk toplumunun emin adımlarla cahiliye dönemine doğru ilerlediğini söyleyen Özüdoğru, doğumundan ölümüne kadar hayatın her aşamasında kadınların ayaklarına sürekli prangalar vurulduğunu kaydetti.

Az gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda en fazla mağdur olan kesimi kadınların oluşturduğunu dile getiren ve ülkemizde de durumun hiçte farklı olmadığını vurgulayan Melda Özüdoğru, “Kadın mücadelesi her zaman zor koşullarda olmuştur. Çünkü kadınlar erkekle eşit koşullarda yarışmamıştır. Kadının gelişip güçlenmesi, kendi ayaklarının üstünde durması hiç kabul görmemiş, sürekli aşağılanmış, savunmasız bırakılması için bütün koşullar hazırlanmıştır. Ulu Önder Atatürk bizlere erkekle aynı kategoride yarışmamız için bütün koşulları sağladı. Bize de bunları kaybetmemek düşüyor. O zaman bilinçli olalım, çevremizin de bilinçlenmesine yardımcı olalım. Gün mücadele günü hep birlikte yollara düşelim” dedi.

Firdevs Yalçın da konuşmasında Ulu Önder Atatürk’ün kadınlara en büyük armağanının kadın-erkek eşitliğini sağlaması olduğunu vurgulayarak sorunların kadına bakış açısı sorunu olduğunu ifade etti.

Yapılan istatistiklerde iş gücünün, emeğin ve çalışmanın yüzde 60’ının kadınlarda olduğunu ancak üretimden sağlanan kazancın yüzde 10’unun bile kadınlarca kullanılmadığını belirten İl Başkanı Atlas da tüm kadınların gününü kutlayarak konuşmasına başladı. Türk kadınının töre cinayetleri, şiddet, çocuk gelinlik gibi hukuksuzlukları hak etmediğini vurgulayan Cengiz Atlas, ‘Cennet anaların ayaklarının altındadır’ sözünün özde geçerli olmasını dilediğini, 30 Mart tarihinin çağdışı karanlık düşüncelerin bittiği gün, güneş ve ışığı olacağını ve ikinci kurtuluş savaşına tüm kadınların desteğini beklediklerini bildirdi.Çorum’da kadına en çok değeri veren bir partinin Belediye başkan adayı olmaktan gurur duyduğunu ve tüm kadınların gününü kutladığını söyleyen Kenan Nuhut ise “Gelişmiş tüm toplumlarda temel ilke kadının her yönden geliştirilmesidir. Kadına yapılan yatırım topluma, geleceğe yapılan yatırımdır. Kadınların eğitim sürecindeki erkekler kadar uzun kalması, iş yaşamında yönetici olması, kendi işini kendi yapması ve en önemlisi eşit bir birey olması hepimizin temel görevidir. Çorum nüfusunun yarıdan fazlası kadındır ve kadın politikası olmayan bir kenttir. Yerel yönetimler yıllarca kadını ihmal etmiş kadının ekonomiye reel katılımını destekleyici, kültürel ve sanatsal çalışmalar yapılmamış kadın eve hapsedilmiştir. Hz. Peygamberin “sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakki vardır” hadisinde belirttiği gibi eşit hakları yerel yönetimimizde kurgulayacağız. Kadın evleri, mikro krediler ile kadınların ekonomiye katılımı ile kadınların eğitimini onları erkeklere yetiştirme gayreti ile değil doğal hakları bağlamında yapacağız. Çorum kadını vefakâr, cefakâr ve dim dik ayakta duran Anadolu’nun sembol kadınıdır. Bizim de görevimiz kadınlarımıza hizmet etmektir. Seçimlerde size güveniyoruz, biliyoruz ki kadın bir kere inandı mı, güvendi mi bu iş bitmiştir. Sizlerin daha iyi yaşayabilmeleri ve daha güzel günler görmeleri için destelerinizi bekliyorum” şeklinde konuştu.

Etkinliğe katılan CHP’li kadınlara karanfil verilen program partiye yeni katılan kadınlara rozet takılmasıyla son buldu.(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Kasım 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:30
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:24
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@