“Çorum’da hava tahmin oranı % 90’ın üzerinde”

Meteoroloji alanında 2003 yılından beri 13 adet gözlem istasyonunun Çorum’da kurulduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2014 yılı ve sonrasında da yeni yatırımlarda 12 adet OMGİ’nin Çorumluların hizmetine sunulacağını bildirdi.

Güncel 28.03.2014, 23:31 28.03.2014, 23:32
1756
“Çorum’da hava tahmin oranı % 90’ın üzerinde”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) son 11 yılda Çorum’a yaptığı yatırımlarla hava tahminlerindeki isabet oranını yüzde 90’ın üzerine çıkardı. MGM, 2014 yılı ve sonrası için Çorum’a yapacağı yatırımlar ile hava tahminlerinde tam isabeti yakalamayı hedefliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Meteoroloji alanında 2003 yılından günümüze kadar Çorum’da tarihinde görülmemiş hızda ilerleme kaydettiklerini ifade ederek “2003 yılından önce Çorum’da OMGİ yoktu. 2003-2013 yılları arasında 13 adet OMGİ’yi Alaca, İskilip Mecitözü, Çorum, Oğuzlar, Ortaköy, Osmancık, Sungurlu, Boğazkale, Dodurga, Kargı, Laçin ve Uğurludağ’da kurduk” dedi.

MGM’nin Çorum’a yapacağı meteorolojik yatırımlara 2014 ve sonrasında da devam edeceğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yeni projeler kapsamında Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) standartlarında 12 adet OMGİ’nin daha Çorumluların hizmetine sunulacağını söyledi.

Meteoroloji konusunun önemli olduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Orman ve Su işleri Bakanlığı arasında okullarda öğretmen ve öğrencilere meteoroloji konusunda eğitim verilmesi için protokol imzalandığını vurgulayan Eroğlu “22 milyonluk eğitim camiası ile böyle bir protokolü yaptığımız için mutluyuz. MGM elemanları bütün okullara giderek, iklim değişikliği hakkında, genel meteorolojik tahminler nasıl yapılıyor ve bunlara nerelerden ulaşmak mümkün bu konular hakkında bilgi verecek” diye konuştu.

“Biz özellikle küresel olarak Balkanlar, Kafkaslar, hatta Orta Asya'ya kadar, Akdeniz ülkelerine kadar meteoroloji tahminlerde en ileri noktadayız” diyen Bakan Veysel Eroğlu Dünyada “Meteorolojik tahminlerde ilk 7'ye giren, teknolojide ilk 7'ye giren Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz var. Hakikaten gurur duyuyoruz. Biz şu ana kadar bütün Türkiye'de 700'den fazla otomatik meteoroloji istasyonu kurduk. 10'dan fazla meteorolojik radarlarımız var, her yerde hatta ilk defa denizlerde dahil otomatik meteorolojik ölçümleri kurduk. Dünyanın sayılı bir bilgi işlem merkezimiz var. Bütün dünyadaki aletleri kalibirize edebilecek, kalibirasyon merkezimiz var. Hakikaten teknolojide ileri noktaya geldik” şeklinde konuştu.

MGM’nin internet sitesinden günlük ve haftalık tahminleri görmenin mümkün olduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu, “Hatta karayolunda buzlanma var mı yok mu bunları dahi meteorolojinin internet sitesinden görmek mümkün” diye konuştu.
(Selda FINDIK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@