“Çorum’da güvenli ortamda kaliteli bir eğitim sunuyoruz”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Öztürk, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nun konuğu oldu.

Güncel 13.01.2020, 20:13
364
“Çorum’da güvenli ortamda kaliteli bir eğitim sunuyoruz”

Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ile Hindistan uyruklu HİTÜ öğrencisi Mohammed Ali Ahmet Khan ve Somali uyruklu öğrenci Aliya Abdullahi Hassan, TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda yayınlanan ve sunuculuğunu Burçak Ateş Güler’in yaptığı “Tercihim Türkiye” adlı programın konuğu oldu.

Rektör Öztürk, “Öğrenciler Hitit Üniversitesi’ni neden tercih etmeli?” şeklindeki soru üzerine, HİTÜ’nün 2002 sonrasında ülkede kurulan 95 üniversite arasında bilimsel araştırma ve eğitim kalitesi faaliyetleri anlamında 10’uncu sırada bulunduğunu belirterek, bu sıralamanın eğitim kalitesinin, araştırma altyapısının ve yüksek öğretim anlayışının Çorum’da yerleştiğinin bir göstergesi olduğunu işaret etti.

Uluslararası sağlık alanında lisanslama yapabilen ülkedeki tek araştırma laboratuvarının, HİTÜ bünyesinde bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Öztürk, ayrıca üniversite olarak Türkiye’nin gurur duyduğu projelerden olan Antarktika Bilim Üssü Projesi’nin paydaşı olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“ÇORUM DÜNYAYA İHRACAT YAPIYOR”

“Çorum ilimiz, bölgemizde makine ve imalat teknolojileri anlamında ayrışmış durumda. 1 milyar doları aşkın ihracat yapan, sanayi kapasitesi olan bir şehirden bahsediyoruz. Bu ne demek? Şu anda Hindistan’a da Somali’ye de Çorum’daki kuruluşlarımız, özel sektörden makine imalatında çalışan firmalarımız ihracat yapmaktadır. Arkadaşlarımızın özellik itibarıyla çalıştıkları alanda ülkeleriyle irtibat kurabilecek. O ülkelerde Türk firmaları da istihdam imkanları da hazır.”

GÜVENLİ ORTAM

“Uluslararası öğrencilere sunduğunuz imkanlar neler?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Prof. Dr. Öztürk, uluslararası öğrencilere güvenli ortamda, yer yer kendi dillerinde güçlü diyalog kurabilen ve başarılı akademik kariyere sahip akademik personelle kaliteli eğitim imkanı sunduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kendilerinin, genellikle anne ve babalarının en fazla istediği güvenli ortam. Hitit Üniversitesi en güvenli ortamlardan biri. Çorum ile ilgili ayrıca bir parantez açmak gerekirse, genç daha 14 yaşında bir üniversite. Yurtlarından şehirdeki imkanlarına kadar ilgi alanlarına uygun etkileşimli bir ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Küresel anlamda bu işin, yüksek eğitimin nasıl yapıldığı konusunda en önemli hususun güven olduğuna inanıyoruz. İkincisi de öğrencilerimiz birebir hocalarıyla saatlerce konuşup ekstra bir şeyler almak isterlerse alanlarıyla ilgili tartışıp rahat rahat diyaloğa geçebilecekleri ortama sahip. Her hocamız neredeyse bire bir arkadaşlarımızla ilgileniyorlar. Bu çok çok kıymetli. Üçüncü önemli husus da yurt dışından geliyorlar, bu işin maliyet unsuru da var. Çorum’da bir öğrenci ortamı olarak en uygun şartlarda kendilerini yormadan kaliteli eğitim alıyorlar. Hitit Üniversitesi bu şartları onlara sunuyor. Güvenli ortam, hocalarla güçlü iletişim ve kaliteli eğitim anlamında önleri açık ve maliyet anlamında katlanılabilir bir üniversiteyi onlarla buluşturuyoruz.”

“ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİMİZ ANADOLU KÜLTÜRÜYLE BULUŞUYOR”

Rektör Öztürk, uluslararası öğrencilerin en çok hangi bölümleri tercih ettiği yönündeki soru üzerine de “Bu dönemde üzerinde durmaya çalıştığımız hususlardan bir tanesi, uluslararasılaşmayı sağlamak. Uluslararasılaşmanın bir ayağı da uluslararası öğrencilerimize, üniversitemizde daha fazla hizmet verebilir hale gelmek. Şu anda 300’e yakın yabancı uyruklu öğrenicimiz var. Yönetim, siyaset bilimler, iktisadi alanlar daha çok tercih edilmektedir. Arkadaşlarımızın talep ettiği bölümler genellikle popüler bölümler oluyor ama ülkelerinin ihtiyaçları, kendi vizyonlarına göre yönelim söz konusu” diye konuştu.

Yurt dışından gelen öğrencilerle özel olarak ilgilendiklerini ve onlara daha hassas davrandıklarını kaydeden Prof. Dr. Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anadolu’nun iki temel değeri var; bir tanesi eğitim, bir diğeri de misafirperverlik. Eğitim ve misafirperverlik yan yana geldiğinde çok daha güzel sonuçlar alınıyor. Uluslararası öğrencilerimiz geldiğinde, eğitimleri istedikleri düzeyde alacaklar. Z kuşağı gençlerimiz var. Bu gençlerimiz dünyanın her yerinden üniversitemize gelebilir. Küresel şartlarda çok yönlü, çok kültürlü, çok boyutlu eğitimle birlikte Anadolu kültürüyle buluşacakları ortamı onlara sunmaya hazırız. Yurt dışında eğitim almış birçok hocamız sahada. Onlar da birebir öğrencilerimizle ilgilenerek eğitimi kaliteli hale getirmek için ellerinden geleni yapıyor. Gelen öğrencilerimize üst yönetim olarak bizlerin kapısı her zaman açık. Her türlü imkanı onlara ulaştırmak için elimizden geliyoruz.”

“KÖPRÜLER KURULUYOR”

Uluslararası öğrencilerin mezun olduktan sonra ülkeleri ile Türkiye arasında kurulacak ilişkilerde önemli rol oynayabileceğini belirten Öztürk; “Hindistan’dan Afrika’ya kadar olan coğrafyadan ülkemize gelen bu güzel öğrencilerimiz, Anadolu’nun o şefkatli, merhametli, barış dolu, medeniyetlerin biriktirdiği güzelliklerle karşılaşıp ülkelerine döndüğünde onlarca programla, milyarlarca dolarla yapamayacağımız çalışmalarda kendi dilleriyle güzelce izah ederek kuracakları köprüler bizim için çok kıymetli” ifadesini kullandı.

ÇORUM’DAN MEMNUNLAR

Programa katılan Makine Mühendisliği Bölümü’nden Hindistan uyruklu öğrenci Mohammad Ali Ahmad Khan da sunucunun; “Çorum’u nereden buldun? Neden Hitit Üniversitesi” şeklindeki sorusu üzerine, “Çorum eğitim kalitesi konusunda çok iyi. Güvenlik ve ulaşım konusunda da gerçek iyi durumda. Arkadaşlarımın yönlendirmesiyle geldim” şeklinde konuştu.

Mezun olduktan sonra ülkesine dönüp dönmeyeceği de sorulan Mohammad Ali Khan, “Benim ailem Hindistan’da yaşıyor. Bu yüzden mezun olduktan sonra, Hindistan’a gideceğim ama Türkiye ile her zaman iletişimim olacak” diye konuştu.

Çorum’da uyum sorunu yaşayıp yaşamadığı sorulan Khan, “Bizim yemeklerimiz biraz farklı ama Ş.Urfa ve G.Antep’e de biraz yakın. Yemek konusunda ilk başta biraz sıkıntı yaşadık ama Türk yemeklerine yavaş yavaş alıştık. Türkiye’de her şehrin ayrı bir özel yemeği var. Türk insanı çok sıcakkanlı. Türk dizileri bizde bayağı popüler. Kültürümüz yakın” şeklinde konuştu.

Programa konuk olan HİTÜ öğrencisi Somali uyruklu Aliya Abduhllahi Hassan da Hitit Üniversitesi’ni kazandığında ilk başta çok sevinmediğini, ancak daha sonra Çorum’u ve üniversite ortamını görünce kendisini çok şanslı hissettiğini belirterek, “İyi ki gelmişim diyorum” ifadesini kullandı.

Çorum’da hem üniversiteli arkadaşlarının hem de halkın sıcak ilgisiyle karşılaştığını söyleyen Hassan, “Kaldığım özel yurtta arkadaşlarımızla aile gibiyiz” dedi.

Programda, Hindistan uyruklu öğrenci Mohammed Ali Ahmet Khan, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Gel, Gel, Ne Olursa Yine Gel” şiirini Türkçe olarak seslendirmesinin ardından, Rektör Prof. Dr. Öztürk de “Eğitim anlamında, modern Türkiye’de günümüzde aynı duygularla diyoruz ki, kim olursa olsun gelsin. Eğitim herkes için önemli. İnsanlık için, çocuklarımız için gel. Bu güzel şehre ne olursan ol yine gel” ifadesini kullandı.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
10°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:08
Güneş 05:03
Öğle 12:44
İkindi 16:42
Akşam 20:14
Yatsı 22:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@