07 Mart 2014 Cuma 22:42
Çorum’da görme engelliler için “Gören Göz” Projesi uygulaması

Görme engellilerin gitmek istedikleri yere ulaşmalarını sağlayan Gören Göz cihazları için 2014 yılı kapsamında 19 ilde (Adıyaman, Antalya, Artvin, Aydın, Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Gümüşhane, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Mardin, Şanlıurfa ve Yozgat) dağıtılmak üzere 3 Mart 2014 tarihinden itibaren başvuruların alınmasına başlandığı bildirildi.

Güncellenen yeni yazılım ve cihazla birlikte 2014 yılında dağıtımı planlanan 5.000 gören göz cihazının dağıtımı için söz konusu 19 ilde ikamet eden veya bu illerde üniversite eğitimi gören görme engelli vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlügü’ne başvuruda bulunacaklar.

Gören Göz Cihazı için başvuru koşulları şöyle:
•Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
•15 ve üzeri yaş grubunda bulunmak.
•Görme engelini belirten 16.12.2010 ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlülük ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %80 ve üzerinde olmak.
•Görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacak.
•Gören göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitme, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanmayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak.
•Görme engellinin dağıtım yapılacak olan 19 ilinde ikamet etmesi veya bu illerdeki üniversitelerde eğitime devam ediyor olması gerekiyor.

Son Güncelleme: 08.03.2014 00:05