“Çorum’da ezber bozacağız”

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Şanal, önümüzdeki aylarda yapılacak olan ÇESOB Başkanlığı için aday oldu. Hazır Elbiseciler Odası’na destek ziyaretinde bulunan Şanal, bazı oda başkanlarının katılımıyla adaylığını açıkladı. Şanal, ahiliği sözde değil özde kutlayacaklarını bildirdi.

Güncel 18.03.2014, 23:16 18.03.2014, 23:17
1503
 “Çorum’da ezber bozacağız”

Çorum Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özkan Şanal, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı odalarda yaşanan seçim süreci bir oda dışında tamamlanırken gözler ÇESOB Başkanlığı’na çevrildi. ÇESOB Başkanlığı için de adı adaylık için geçen Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Özkan Şanal, yaptığı açıklama ile adaylığını resmen açıklamış oldu.

Şanal, beraberinde Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Coşgun ve Kalaycılar ve Hırdavatçılar Odası Başkanı Sedak Ek, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Hazır Elbiseciler Odası’nı ziyaret etti. Oda Başkanı Necati Hayran ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşen Şanal, ÇESOB Başkanlığı’na aday olduğunu bildirerek, Hazır Elbiseciler’den destek istedi.

Hazır Elbiseciler Odası Başkanı Necati Şimşek, Şanal’ın adaylığının hayırlı olmasını dileyerek sonuna kadar yanında olacaklarını bildirdi. Şanal, hem ÇESOB, hem de adaylığı ile ilgili burada bir açıklama yaptı.

Çorum’da ÇESOB’un 40 oda, 45 bin esnaf ve sanatkarı temsil eden önemli bir kuruluş olduğunu belirterek esnafın aileleriyle birlikte 250 bin kişilik bir nüfus kitlesi oluşturduğunu, bu sayının ise Çorum ilinin hemen hemen yüzde 50′sine tekabül ettiğini anlatan Şanal, bu gücün en iyi şekilde yönlendirilmesi ve yönetilmesi gerektiğini belirtti.

4 yıldan beri Çorum Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanlığını başarıyla yürüttüğüne inandığını dile getiren Özkan Şanal, “Güçlü odalar ve güçlü yönetim misyonu ile açık, şeffaf, katılımcı, yenilikçi, adaletli ve dinamik yönetim anlayışı ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ni bölgesinde lider konuma taşımak ve ‘ben değil biz’ diyerek, vizyonu ile adayım. Kısacası ezber bozmaya geliyorum” diye konuştu.Çorum Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin TESK’te temsil edilmesi için çalışacağını vurgulayan ve mevcut kaynakları verimli kullanarak yüzde 50′ye yakın tasarruf sağlanması, atıl olan ve zararlı kaynakların karlı hale dönüştürülmesi, çırak, kalfa ve ustaları yüceltme programlarının çalışma programlarından bazıları olduğuna işaret eden Şanal, dünyadan kopmadan, öz değerleri yaşayarak ayakları yere basan projelerle lider ÇESOB için çalışacaklarını kaydetti.

Ahiliğin yalnız pilav dağıtmakla, cübbe giydirmekle ve alışveriş amaçlı olmadığını devletine asker ve esnaf hazırlamanın da ahiliğin görevleri arasında yer aldığını söyleyen Şanal, “Ahilik güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulduğumuz bir meslektir. Köklerimizin çok eskilere dayanan bir geleneğimizdir. Toplumsal kimliğimiz tarafından daima sahip çıkmamız gereken çok özel bir kültürümüzdür. Osmanlı imparatorlarından Orhan Gazi ile oğlu 1. Murat ahi ocaklarında kuşak kuşanarak ahi olmuşlardır. İmparatorluğun son dönemlerine kadar ahilik mesleki yönüyle eğitim öğretim hayatına yönelirken diğer taraftan da daha o dönemde müşteri ve kalite odaklı konularda çok ciddi çalışmalar yapılmıştır. Bunların yanı sıra ahilik teşkilatı devletine milletine asker hazırlamıştır. Ahilik sosyo-ekonomik bir kuruluştur Kişi esnafı diğerinden üstün tutmayıp eşit davranır mutluluğu halkın mutluluğunda ararsa gerçek ahiliğe ulaşabilir. Düsturumuzda işsizlere ve kadın girişimcilere meslek kazandırmak için girişimci projelerimiz var” dedi.

Özkan Şanal açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Esnafımız ayakta kaldığı sürece, memleketimiz ayakta kalıyor. Esnafımız sıkıntıya girer, hakikaten büyük problemler yaşarsa, ülke sıkıntıya giriyor. Esnaflık, sadece mal alıp satan değil. Aynı zamanda sözüyle, sohbetiyle güvenilir, konuştuğu zaman doğru söyler, bir şey sattığı zaman da esaslı mal satar, komşusuna kem gözle bakmaz. Esnaf, budur. Bu sayede ayaktayız. Sigorta borcunu ödeyemeyen esnafları biliyoruz. Siftah etmeden dükkânlarını kapatanları biliyoruz. Emekli olup esnaflık yapıp, 3-5 kuruş gelir getirmeye çalışan esnafımızın, sosyal güvenlik destekleme primi adı altında emekliliğinden para kesildiğini biliyoruz. Esnafın hangi koşullarda evine para götürmeye çalıştığını biliyoruz. Bu sorunların tümünün çözümü için de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan ÇESOB genel kurulunda sadece bazı bölgelerin ön plana çıkarılmasının doğru olmadığını inancındayım. Genel kurulda belli bölgeler değil herkes belirleyicidir. Ben burada herhangi bir polemiğe girmek istemiyorum. Güçlü bir ekip ile ezber bozacak faaliyetlere hazırız. Bugüne kadar birçok ziyaretlerde bulunduk, birçok oda başkanı ile görüştük. Oda başkanlarımızın birlik başkanlığında değişimi arzuladığını gözlemledik, ben de bundan cesaret alarak aday olmaya karar verdim.”

Özkan Şanal, adaylığı süresince başta merkezdeki odalar olmak üzere ilçelerde bulunan odaları da ziyaret ederek destek isteyeceğini sözlerine ekledi.
(Volkan SINAYUÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Kasım 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:30
Öğle 12:32
İkindi 15:01
Akşam 17:24
Yatsı 18:47

Gelişmelerden Haberdar Olun

@