Çorum’da Çiftlik Danışmanlık Sistemi Eğitimi düzenlenecek

T. C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin tarım ve kırsal alanda AB mevzuatına uyum sağlamasına katkıda bulunması ve Bakanlığın kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla 2017 yılı sonundan bu yana “Türkiye'de Çiftlik Danışmanlık Sisteminin Kurulmasına İlişkin Teknik Yardım Projesi”ni yürütüyor. Proje kapsamında Türkiye genelinden 600 tarım danışmanı ve üreticinin katılımı ile 12 il merkezinde beşer gün süreyle Çiftlik Danışmanlık Sistemi Eğitimleri düzenlenecek.

Güncel 02.11.2018, 21:41 03.11.2018, 00:11
499
Çorum’da Çiftlik Danışmanlık Sistemi Eğitimi düzenlenecek

5-9 Kasım 2018 tarihlerinde Çorum, Tokat, Amasya, Samsun, Sinop, Kastamonu, Çankırı’dan üretici, tarım danışmanı ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla Anitta Hotel’de düzenlenecek olan eğitimler, çeşitli AB ülkeleri ve Türkiye’den konunun uzmanları tarafından verilecek.

Eğitim kapsamında çapraz uyum, çiftlik yönetimi, su ve toprağın korunması, hayvan sağlığı, hayvan kimliklendirme ve hayvan hastalıkları, gıda güvenilirliği ve bitki koruma ürünleri konularında sunumlar ve grup çalışmaları yapılacak, bölgedeki bazı bitkisel ve hayvansal üretim çiftlikleri ziyaret edilecek.

Proje tamamlandığında, üreticilere arazi ve işletme yönetimi konusunda danışmanlık sunulması ve Çiftlik Danışmanlık Sisteminin etkili ve sürdürülebilir şekilde işletilmesi için kurumsal kapasitenin geliştirilmiş; çevre, gıda güvenliği, hayvan sağlığı ve refahı, çapraz uyum ve GAEC (İyi Tarım-Çevre Koşulları) standartlarına ilişkin, danışmanların ve üreticilerin bilgi ve farkındalık seviyelerinin artırılmış olması hedefleniyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı Finans ve İhale Biriminin sözleşme makamı olarak yer aldığı Proje, Italyan Eurecna firmasının liderliğinde Belçikalı Agrer ve Türk danışmanlık şirketi Eduser ortaklığında kurulan konsorsiyum tarafından yürütülüyor.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@