Çorum’da bir ilk daha

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez 9 yaşındaki bir çocuğa “Transanal Endorektal Pull-Through” ameliyatıyla yapıldı.

Güncel 25.09.2018, 22:01
2451
Çorum’da bir ilk daha

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez 9 yaşındaki bir çocuğa “Transanal Endorektal Pull-Through” ameliyatıyla yapıldı.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar ve Op. Dr. Mehmet Metin ilimizde ilk defa yapılan “Transanal Endorektal Pull-Through” ameliyatıyla birçok merkezde tedavisi yapılamayan 9 yaşındaki bir çocuk hastayı sağlığına kavuşturdu.

Ameliyat hakkında Hitit Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada “Tetkikleri sonucu “Hirschsprung” hastalığı olarak bilinen ve doğumsal olarak kalın bağırsağın bir kısmı çalışmayan hastamızın doğduğu günden beri şiddetli kabızlık, karın ağrısı ve tuvalete çıkamama şikâyetleriyle defalarca çeşitli hastanelere yatırılıp tedavi edilmeye çalışıldığı; ancak bu yaşına kadar tedavisinin mümkün olmadığı öğrenildi. Bir haftadır aynı şikâyetlerin olması üzerine hastanemize başvuran hastamıza Doç. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar ve Op. Dr. Mehmet Metin tarafından 5 saat süren başarılı bir ameliyat yapıldı. Karnında herhangi bir kesi yapılmadan, hastanın anüs bölgesinden çalışmayan bağırsağın çıkarılarak sağlam bağırsağın buraya bağlanması şeklinde yapılan bu ameliyat tekniği ilimizde ilk defa yapılmış olup, bu tür operasyon ülkemizde ancak sayılı merkezlerde yapılabilmektedir. Öğretim Üyemizi yapılan bu başarılı ameliyattan dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz” denildi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
31°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@