Çorum’da 4 bin 514 engelliye evde bakım hizmeti veriliyor

Ülkemizde sosyal devlet anlayışı ile engelli haklarının korunmasının yasalarla güvence altına alındığını söyleyen Dinçer, engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil, aile, çevre, toplum ve kısaca tüm insanların ortak problemi olduğunu vurguladı.

Çorum’da 4 bin 514 engelliye evde bakım hizmeti veriliyor

Ülkemizde sosyal devlet anlayışı ile engelli haklarının korunmasının yasalarla güvence altına alındığını söyleyen Dinçer, engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece kendilerinin değil, aile, çevre, toplum ve kısaca tüm insanların ortak problemi olduğunu vurguladı.

09 Mayıs 2014 Cuma 22:23
Çorum’da 4 bin 514 engelliye evde bakım hizmeti veriliyor

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Dinçer, “Engellilerimizin geleceğe umutla bakabilmesini sağlayacak koşulların oluşturulması devlet olarak öncelikli görevimizdir” dedi.

Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Ali Dinçer, hafta nedeniyle düzenlenecek etkinlikler ve kurumun engellilere yönelik hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Dinçer, Çorum genelinde 4514 ağır ve bakıma muhtaç engelliye evde bakım hizmeti sunulduğunu, 4514 kişinin bakıcılarına aylık 3 milyon 459 bin 156,83 TL bakım ücreti ödendiğini kaydetti. Ali Dinçer, Bakanlığa bağlı kurumlarda Çorum’da toplam 397 engelli vatandaşa her türlü bakımı yapılarak yatılı hizmet verildiğini belirtti.

Engelli insanların yaşadıkları sorunların sadece kendilerini değil, aile, çevre, toplum ve kısaca tüm insanların ortak problemi olduğunu belirten Ali Dinçer, “İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Anayasamız ve yasalarımız da engellilere ilişkin olarak evrensel değerlerle paralel düzenlemeleri öngörmüş, devleti engellilerin sorununa yönelik yükümlü kılmıştır. Ülkemizde sosyal devlet anlayışı ile engelli haklarının korunması yasalar ile güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 61. maddesinde “Devlet engellilerin korunması ve toplum hayatına intibakını sağlayıcı tedbirler alır” ifadesi engellilerin korunması ve yaşama katılımlarına yardımcı olunmasını amaçlamaktadır. Sosyal devlet anlayışı içinde yasalar gereğince devlet bakıma ve korunmaya muhtaç engelli bireylere bakım ve rehabilitasyon hizmeti sunmak, toplumsal hayata katılmalarına yönelik Sosyal Hizmetler programlarını oluşturmak sorumluluğundadır. Engellilerimizin geleceğe umutla bakabilmesini sağlayacak koşulların oluşturulması devlet olarak öncelikli görevimizdir” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dinçer konuyla ilgili yaptığı açıklamada ilimizdeki engellilere yönelik verilen hizmetleri şu şekilde açıkladı: “İlimiz genelinde de 4514 ağır ve bakıma muhtaç engelliye evde bakım hizmeti sunulmaktadır. 4514 kişinin bakıcılarına aylık 3.459.156,83 TL bakım ücreti ödenmektedir. Aile yanında bakımı sağlanmayan engelli bireyler ise resmi ve özel bakım merkezlerine yerleştirilir. Resmi kurum bakımı ücretsizdir. Özel bakım merkezlerinde verilen bu hizmetin karşılığı bir engelli için iki asgari ücret tutarında ödeme yapılmaktadır. İlimizde Laçin ve Sungurlu ilçelerimizde olmak üzere 2 tane özel engelli bakım merkezinde (144+44) toplam 192 engelli kişiye yatılı bakım hizmeti verilmektedir. Çorum Merkez Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğünde her yaştan 15 erkek ve 54 bayan olmak üzere toplam 69 Zihinsel engelli vatandaşımıza yatılı olarak hizmet verilmektedir. Atıl Üzelgün Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde ve Kamile-Hacı Ahmet Akdağ Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü 60 yaş üzeri 136 vatandaşımıza yatılı hizmet verilmektedir. Toplamda 397 engelli vatandaşımıza kuruluşlarımızda her türlü bakımı yapılarak yatılı hizmet verilmektedir. Evde sağlık hizmetleri çeşitli hastalıklara bağlı olarak evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetlerini de kapsayacak şekilde verilen muayene, tetkik, tahlil, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerini kapsamaktadır. Bu hizmetten hasta ya da hasta yakınları tarafından sağlık il müdürlüklerine başvurarak faydalanabilmektedirler. Bunların yanında engellilerin okullara ücretsiz taşınması, istihdamlarına destek verilmesi gibi hizmetler verilmektedir”
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 09.05.2014 23:48