Çorum’da 32.561 işsiz var

İl düzeyinde istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturularak istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesine yönelik çalışmaların ele alındığı toplantıda konuşan Vali Kılıç çeşitli konulara değinerek iş arayanların 14 bin 668’inin kadın, 17 bin 893’ünün ise erkek olduğunu vurguladı. Toplantıda İŞKUR’un 2017 yılı İşgücü Eğitim Planı onaylandı.

Güncel 09.02.2017, 00:44 09.02.2017, 00:45
1027
Çorum’da 32.561 işsiz var

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nce yürütülen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2017 yılının ilk toplantısı Vali Necmeddin Kılıç başkanlığında gerçekleştirildi.

Çorum il düzeyinde istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmaların yapıldığı ve sekretaryası İŞKUR tarafından yürütülen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2017 yılı olağan ilk toplantısı Vali Necmeddin Kılıç başkanlığında yaptı. Toplantıya Vali Necmeddin Kılıç ile birlikte Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Vali Yardımcısı Adem Saçan, İl İstihdam Mesleki Eğitim Kurulu üyesi olan daire amirleri ve bazı dernek üyeleri katıldı.

Vali Necmeddin Kılıç, işgücü piyasasında önemli bir sorun olan iş ve işçi bulma faaliyetlerinde yaşanan güçlükler dile getirerek günümüzde birçok meslekte çırak yetişmemesinin ve mesleki eğitim veren okullara öğrencilerin yönelmemelerinin nedenleri hakkında araştırma yapılması yönünde kurul üyelerinin çalışma yapması gerektiği belirtilerek, açık öğretim öğrencilerinin ve lise sonrası yükseköğrenime devam etmeyen mezunların iş piyasasına kazandırılması yönünde gerekli politikaların il düzeyinde acilen oluşturulması gerektiği belirtti.

Bu gruptaki kişilerden istihdama dahil olmayanların tespit edilmesi, mesleki yönelimlerinin belirlenmesi gerektiği, bu konuda akademik bir araştırmanın yapılması gerektiği ve bu çalışmalarda üniversitelerin büyük bir iş düştüğünü ifade eden Vali Kılıç, işçi arayan işyerlerinin elaman ihtiyaçlarını karşılayamamasındaki nedenlerin tespit edilmesi gerektiği, bu yönde işverene ve iş arayana yönelik bir saha çalışmasının önemini vurguladı.

İşgücü piyasasının fotoğrafını çekecek saha araştırmalarının yapılarak istatistiki verilere göre il düzeyinde politikaların belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Vali Kılıç, Çorum’da bulunan sığınmacılara yönelik bir araştırmanın yapılması gerektiği, bu araştırma ile sığınmacıların eğitim düzeylerinin ve mesleklerinin tespit edilmesi gerektiği, bu kişilerden nitelikli olanların iş piyasasına kazandırılması gerektiğini de söyledi.

Gene istihdamda dezavantajlı durumda olan engelliler ile Denetimli serbestlik kapsamında bulunan hükümlüler ile eski hükümlülerin istihdamı konusunda büyük sıkıntılar bulunduğunu, işverenlerin bu kişileri istihdamından kaçınmaması gerektiğini belirten Kılıç, İŞKUR kayıtlarında 2016 yılı sonu itibari ile 32 bin 561 kişinin iş aradığını, bu kayıtların 14 bin 668 kişisinin kadın, 17 bin 893 kişisinin erkek olduğunu ve gene iş arayanların % 66’lık kısmının kuruma mesleksiz olarak kayıt yaptırdığı belirtilerek, mesleki eğitimin önemini bir kez daha dile getirdi.

İŞKUR’un mesleksiz iş arayanlara yönelik aktif işgücü hizmetleri kapsamında meslek edindirme kursları düzenlemesi ve özellikle imalat sektörüne yönelik işbaşı eğitim programına önem vermesi gerektiği belirtilen toplantıda İŞKUR’un 2017 yılı İşgücü Eğitim Planı da kabul edildi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@