Çorum’da 103 genç çiftçiye 515 düve dağıtımına başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği” uyarınca Çorum’da başvuruda bulunan 103 genç çiftçiye 515 hibe düve dağıtımına başlandı.

Güncel 03.11.2018, 00:00
1122
Çorum’da 103 genç çiftçiye 515 düve dağıtımına başlandı

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla hazırlanan tebliğ uyarınca hayata geçirilen Genç Çiftçi Projesi uyarınca Çorum’da hayvancılık desteklerinden hibe desteği almaya hak kazanan 103 genç çiftçiye 515 düve dağıtımının ilk bölümü gerçekleştirildi.

Yaklaşık 3 bin başvuru arasından belirlenen genç çiftçiler için getirtilen 75 düvenin dağıtımı ile Hayvan Pazarı içerisinde tören düzenlendi. Törene Vali Vekili Recep Yüksel, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Recep Gür, Çorum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Kaya, Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı, birliklerin yöneticileri ile genç çiftçiler katıldı.

Puanlama kriterlerine göre belirlenen 15 genç çiftçiye sembolik olarak 75 düve dağıtılacağını söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Sarı ilçelerle birlikte bu rakamın 103 genç çiftçiye 515 düve olacağını, ilçelerdeki dağıtımların da başladığını açıkladı.

Genç çiftçi projesi uyarınca düve ile birlikte manda ve küçükbaş hayvan dağıtımlarının da yapılacağını söyleyen Orhan Sarı, bir aydır yoğun bir çalışma ile en iyi kalitede ve ırktaki hayvanları Çorum’a getirdiklerini, bunların takibinin de yapılacağını, uygulamanın 2019 yılında devam edeceğini kaydetti.

Genç çiftçilerden bu hayvanlara çocukları gibi bakarak yetiştirmelerini isteyen Vali Vekili Yüksel ise projede emeği geçen kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Devletin tarımda güçlü olması, milletin daha sağlıklı ürün tüketmesi ve ithalatın azaltılması için çiftçiye her türlü desteği sağladığını belirten Yüksel, bu kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.

Konuşmaların ardından 15 genç çiftçiye kurayla düve hayvanları belirlenerek teslim edildi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@