Çorum’a Sıkıyönetim Komutanı bile atanmış!

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Jandarma Kurmay Albay A.Ö. hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Çorum’a Sıkıyönetim Komutanı bile atanmış!

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Jandarma Kurmay Albay A.Ö. hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı.

21 Temmuz 2016 Perşembe 01:43
Çorum’a Sıkıyönetim Komutanı bile atanmış!

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, yazılı bir açıklama yaparak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik Çorum’da gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalar hakkında bilgi verdi.
Çorum’da gözaltına alınan 31 hâkim ve savcıdan 20’sinin tutuklanarak cezaevine konulduğunu, 5 hakim ve savcının ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığını belirten Yurdagül, Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 4 rütbeli personelin adli işlemlerinin ise halen devam ettiğini bildirdi.
Yurdagül, yapılan operasyonlara ilişkin olarak şu bilgileri verdi:
“15 Temmuz’da Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek amacıyla Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarınca girişilen kalkışma sonrasında, Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma ve diğer işlemlerle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı doğduğu anlaşılmıştır.
Bu kapsamda; olayın haber alınması anından itibaren adli kolluk ve diğer kamu kurumları ile koordinasyon sağlanarak, adli talimatlar konusunda tüm yetki Cumhuriyet Başsavcısı uhdesinde toplanmıştır.
Fetullahçı Terör Örgütü tarafından kalkışılan başarısız darbe girişimi kapsamında, Çorum Sıkıyönetim Komutanı olarak görevlendirildiği anlaşılan Jandarma Kurmay Albay A.Ö hakkında, ilimize intikal etmesi halinde derhal gözaltına alınması hususunda kolluk birimlerine talimat verilmiş olup, daha sonra bu şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

HÂKİM VE SAVCILARDAN 20’Sİ TUTUKLANDI
Fetullahçı Terör Örgütü üyesi olduğu ve Anayasal düzeni zorla değiştirmek yönünde harekete geçen silahlı kuvvetler mensuplarıyla fikir ve eylem birliği içinde bulundukları iddiasıyla, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından açığa alınan ve 2802 sayılı yasanın 94. maddesi ile 5271 sayılı yasanın 161/8. maddesi gereğince genel hükümlere göre haklarında soruşturma başlatılan hâkim ve cumhuriyet savcılarından, Çorum il merkezinde görev yapan 29, İskilip ilçesinde 1 ve Osmancık ilçesinde 1 olmak üzere toplam 31 hakim ve Cumhuriyet savcısı hakkında gözaltı talimatı verilmiş, bu aşamaya kadar bu gözaltı kararlarından 26 adedi uygulanabilmiş olup, 5 hakim ve Cumhuriyet savcısı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.
Gözaltı kararı uygulanan hâkim ve Cumhuriyet savcılarından 25'inin Cumhuriyet Başsavcılığımızda alınan ifadelerinin ardından Çorum Sulh Ceza Hâkimliğine sevkleri sağlanmış olup, 20 hakim ve Cumhuriyet savcısı hakkında tutuklama, 5 hakim hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. 1 adli kontrol kararına itiraz edilmiştir.
Hakkında gözaltı kararı bulunan 1 Gaziantep Cumhuriyet Savcısı ile 1 İstanbul Hâkimi, Cumhuriyet Başsavcılığımıza kendiliklerinden teslim olmuş olup, görev yaptıkları yer Cumhuriyet Başsavcılıklarına teslimleri sağlanmıştır.
Hakkında yakalama kararı bulunan Afşin Hâkimi F.Ç. ilimizde yakalanarak SEGBİS sistemi ile sorgusu yapıldıktan sonra Elbistan Sulh Ceza Hâkimliği tarafından hakkında verilen tutuklama kararı gereğince Çorum L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna alınmıştır.

TELEKOM GENEL MÜDÜRÜ OLMASI PLANAN ALBAY CEZAEVİNDE
Fetullahçı Terör Örgütü tarafından Anayasal düzenin zorla değiştirilmesi amacıyla girişilen darbe sonrası, Türk Telekom Genel Müdürü olarak görev yapmak üzere görevlendirildiği anlaşılan Deniz Albay A.D. Cumhuriyet Başsavcılığımızın arama kararına istinaden ilimizde düzenlenen operasyonla yakalanarak, Cumhuriyet Başsavcılığımızca sevk edildiği Çorum Sulh Ceza Hâkimliğinde yapılan sorgusunun ardından tutuklanmıştır.

EMNİYET’TE 4 RÜTBELİ GÖZALTINDA
Bu aşamaya kadar, Çorum İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 4 rütbeli personel, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olup, adli işlemleri devam etmektedir.

FETÖ ÜYESİ 17 SİVİL GÖZALTINDA
Fetullahçı Terör Örgütü üyesi oldukları ve darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla Çorum il merkezinde 17 sivil şüpheli gözaltına alınmış olup adli işlemler devam etmektedir.
Cumhuriyet Başsavcılığımızca Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik olarak önceden başlatılan bir soruşturma kapsamında, başarısız darbe girişiminin ardından yurt dışına kaçmak üzere oldukları anlaşılan 2 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır.
Daha önceki basın açıklamalarımızda bir kısmı duyurulan, darbe girişiminden önce Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan çok sayıdaki diğer soruşturmalar, ortaya çıkan yeni deliller de değerlendirilerek sürdürülmektedir.
Gözaltına alınan şüphelilere ait çok sayıda ev, araç ve işyerinde delil elde edilmesi maksadıyla arama faaliyetleri icra edilmiş olup, bir kısım dijital materyallere, bilgisayarlara ve cep telefonlarına el konulmuştur. Ayrıca ilimizde faaliyet gösteren bir otelde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması üyesi kişilerin bulunma ihtimaline binaen ve başkaca delil elde edilmesi maksadıyla arama yapılmıştır.
Yürütülen soruşturmalarla ilgili olarak gerek görüldüğünde ayrıca bilgi verilecektir.”
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 21.07.2016 01:43