“Çorum’a büyük hedefler için geldik”

Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, Çorum Şeker Fabrikası’nda hafta sonu yaşanan eylemin başka illerden gelen kişilerin örgütlü bir eylemi olduğunu savunarak, bu eylemi gerçekleştirenlere hukuk kuralları içerisinde gerekenin yapılacağını açıkladı.

Güncel 07.11.2018, 19:56 08.11.2018, 00:03
1253
“Çorum’a büyük hedefler için geldik”

Çorum Şeker Fabrikası’nda nakliyeci ve üreticilerden oluşan yaklaşık 200 kişinin eylemi sonrasında yaşananların ardından Safi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çorum Şeker Fabrikası’nı 25 Haziran’da devraldıkları hatırlatan Hakan Safi, şirketi şeker üretmek için pancar çiftçisiyle birlikte kampanya dönemine hazırladıklarını ve bugün kampanya döneminin 42. günü olduğunu belirterek, sürecin problemsiz şekilde devam ettiğinin altını çizdi.

Cuma günü nakliyecilerle ilgili sorunlar olduğunu hatırlatan Safi, “Hoş olmayan işler oldu. Fabrikamızdan alacaklarını olduğunu iddia edenler greve gitmeye başladılar. Bunda Çorum halkının, nakliyecisinin hiçbir dahli ve suçu yok. Diğer illerden gelen örgütlü kişilerin burayı örgütlemeleriyle farklı sıkıntılar oldu. Günü gelmeyen nakliye faturalarının da ödemelerini 5 Kasım Pazartesi günü itibariyle hesaplara geçmiş bulunuyoruz.” dedi.

“ÇORUMLU ÇİFTÇİLER VE NAKLİYECİLERLE SORUNUMUZ YOK”

Eylem sırasında, Çorum’a mâl olmuş Şeker Fabrikası’na taş atmanın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurgulayan Safi, “Bunlarla ilgili yasal süreç başlatıldı. Yapılan olaylar doğru değil. Çorum’a mal edemeyiz. Biz Çorumlu pancar çiftçisiyle, nakliyecisiyle, kooperatifiyle çok güzel işler yapacağız. Şu an itibariyle şeker satmasak da üretime devam ediyor, banka kredisi kullanmadan kendi öz sermayemizle bu sıkıntılı süreci yönetiyoruz. Dün itibariyle kooperatiflere 6 milyon, bugün de pancar çiftçisine 9.5 milyon TL avans ödemesi yaptık. Toplam 16 milyon liralık ödeme yapıldı. Yanlış anlaşılmalar oldu. Sayın valimiz, alay komutanımız ve kooperatif başkanımızın duyarlı davranışlarıyla güzel bir istişare yaparak konsensüs sağlandı.” ifadelerini kullandı.

“Çorum dışından gelen birkaç köyün ve 200’ye yakın kişinin yaptığı eylemden dolayı gündemi meşgul etmek durumundan kaldık. Kamuoyundan özür diliyoruz” diyen Hakan Safi, “Böyle şeyler yapılacağını biliyorduk. Yaptığımız işte bunlara alışık olduğumuz için göğüs germeyi becerdik. İnşallah bundan sonra böyle şeyler olmayacak. Çorum Şeker’e, şirkete zarar veren, camını, çerçevesini kıran personele sıkıntı yaratan kim varsa hukuk nezdinde davacıyız. Bizim adımıza da karalama yapan kimler varsa da tespitleri yapıldı. Herkesten bu işi yapan kim varsa hukuk içinde davacıyız. Davamızdan vazgeçmemiz de mümkün değil.” diye konuştu.

“ÇORUM’A ÇOK CİDDİ YATIRIMLAR YAPACAĞIZ”

Çorum’a kısa vadeli gelmediklerine vurgu yapan Hakan Safi, “Biz Çorum’a, Çorum Şeker’e uzun bir süreç için geldik. Bu süreçte Çorum’a ve fabrikamıza çok ciddi yatırımlar yapacağız. Bundan sonraki ilk dönemde pancar çiftçisini daha çok korumak, Çorum’da daha fazla şeker üretimi ve daha çok pancar ekimi yapma hedefindeyiz. Çorum’da pancar ekimini daha çoğaltıp şeker üretimi yapma derdindeyiz. Çorum’a daha çok yatırımlar yapacağız. Bu yatırımlardan Çorum halkı daha fazla faydalanacak. Kazasız, belasız inşallah yeni yıla gireriz. Çorum çiftçisi ve şeker üreticisiyle herhangi bir sorunumuz yok. Haziran ayından beri çiftçimizle beraberiz. Onlar bize geliyor biz onlara gidiyoruz. Çiftçimizi bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. 20 Aralık’ta kampanya dönemini bitireceğiz.” şeklinde konuştu.

Hakan Safi’ye basın toplantısında Safi Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Safi ile Çorum Şeker Fabrikası Genel Müdürü Kemal Ateş de eşlik ettiler.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 05:01
Güneş 06:25
Öğle 12:37
İkindi 15:58
Akşam 18:38
Yatsı 19:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@