Çorum’a Avrupa’dan iki yeni kardeş şehir geliyor

Çorum Belediyesi, Hitit Üniversitesi ile Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde hazırlanan “Akıllı Şehir İçin Yol Haritası (A Roadmap For Smart City)” isimli proje çalışmaları başladı.

Güncel 28.02.2019, 22:40
1258
Çorum’a Avrupa’dan iki yeni kardeş şehir geliyor

Belediye, HİTÜ ve TSO’nun Macaristan’dan Szarvas Belediyesi ve Litvanya’dan Telsiai Belediyesi işbirliği ile hazırladığı ve “Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı” kapsamında çalışmalarına başlanan proje uyarınca Çorum’a Macaristan ve Litvanya’dan kardeş şehirler gelecek.

Proje takvimi hakkında bilgi vermek üzere projenin koordinatörlüğünü yürüten Çorum Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Ömer Maz, proje ekibiyle birlikte Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret etti. Söz konusu görüşmede, proje faaliyetlerinin planlanmasıyla ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Ziyarette, Çorum, Szarvas ve Telsiai Belediyeleri arasında imzalanacak olan kardeş şehir protokollerini takiben, bu üç kenti de kapsayan bir dizi etkinliğin gerçekleştirileceğini ifade eden Maz, projenin somut çıktılar elde etme noktasında özellikle HİTÜ’nün sağlayacağı akademik katkıların büyük önem arz ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Proje kapsamında en temel hedefimiz, çağdaş kent gereksinimlerine uygun akıllı şehir stratejisi geliştirmek için altyapıdan ulaşıma, mimariden yaşam alanlarına, enerjiden coğrafi bilgi sistemlerine kadar tüm göstergelere yönelik saha çalışmaları gerçekleştirerek, Çorum’un önümüzdeki dönemlerde akıllı şehir uygulamalarına rehberlik edecek “Akıllı Şehir Stratejik Eylem Planı” üretmektir. Bu bağlamda, Çorum Belediyesi ve proje ortakları personelinin, alınacak eğitimler ve çalışma ziyaretleri ile akıllı şehir uygulamaları hakkındaki bilgi ve deneyimlerinin artırılması hedeflenmektedir. Projenin açılış toplantısı 8 Mart 2019 tarihinde Szarvas ve Telsiai Belediyesi yetkililerinin katılımıyla Çorum’da yapılacaktır.”

Üniversitelerin gerçek var oluş sebebi olan toplumun her kesimiyle bir araya gelerek bilgi birikimini paylaşmak olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan ise HİTÜ’nün en başından bu yana kamu-üniversite-sanayi işbirliğini önemsediğini ve bu doğrultuda büyük yol kat ederek önemli işlere imza attığını vurguladı. HİTÜ’nün tüm araştırma merkezleri ve akademik birimleriyle birlikte akıllı şehir uygulamalarına önemli katkılar sağlayacağını belirten Prof. Dr. Alkan, bu ve benzeri projelere her zaman destek vermeye hazır olduklarının altını çizerek proje ekibine çalışmalarında başarılar diledi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@