Çorum yemeklerine övgü

Capital ve Ekonomist Dergileri tarafından Çorum’da düzenlenen “Anadolu Markaları Buluşması”na katılan sanayici ve işadamları ilimizin yöresel lezzetlerini de tatma imkanı buldu.

Güncel 27.11.2018, 23:10
1753
Çorum yemeklerine övgü

Anitta Otel’de düzenlenen toplantı öncesinde ilimizin gözde mekanlarından olan Katipler Konağı’nda biraraya gelen sanayici ve işadamları burada kendilerine sunulan Çatalaşı Çorba, İskilip Dolması, Kuru Mantı, Keşkeş, kuşburnu marmelatlı içecek gibi yöresel lezzetleri tattılar.

Program öncesi Katipler Konağı’ndaki yemekte Capital ve Ekonomist’in Yayın Direktörü M. Rauf Ateş, Ekonomist Dergisi Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, IFS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergin Öztürk, Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, Bilsar Ceo’su Selman Bilal, Ece Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Alapala Grup CEO’su Görkem Alapala, Kavukçu Grubu Ceo’su Avşin Kaşıkçı, ÇOSİAD Başkanı Hayri Şamlı, Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Naki Özkubat, MÜSİAD Başkanı Mücahit Ahmet Köksal, Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı ÇORUM HABER Genel Müdürü Mehmet Yolyapar ile Hakimiyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erol Taşkan, Ahlatcı Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Emin Ahlatcı, AHL Forex Genel Müdürü Tuncay Karahan ile diğer konuklar hazır bulundu. Konuklar kendilerine sunulan yöresel lezzetler hakkında beğenilerini dile getirdiler.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@