“Çorum ürünü gıdaya çevirecek tesisler için adım atmalı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AKP Merkez İlçe Olağan Genel Kurulu için geldiği Çorum’da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hizmet binası ile birlikte KKYDP (İPARD) destekli 25 işletmenin açılışını yaptı.

Güncel 30.11.2014, 23:38 30.11.2014, 23:39
1100
“Çorum ürünü gıdaya çevirecek tesisler için adım atmalı”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AKP Merkez İlçe Olağan Genel Kurulu için geldiği Çorum’da Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hizmet binası ile birlikte KKYDP (İPARD) destekli 25 işletmenin açılışını yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törene Vali Ahmet Kara, AKP Çorum Milletvekili ve TBMM Amiri Salim Uslu, AKP Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı J.Kd. Albay Ahmet Çelik, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve çok sayıda davetli katıldı. Protokol mensuplarının teker teker kürsüye gelerek katılımcıları selamlamalarının ardından söz alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kırsalda yapılan üretimin belirli bir noktaya gelmesinin yetmediğini bunun gıdaya dönüşmesi için de adımlar atılması gerektiğini dile getirdi.

Çorum’un ilk çağlardan beni teknoloji geliştiren, tarihteki ilk yazılı anlaşmaya imza atan bir bölge içiresinde olduğunu dile getiren Bakan Eker, hükümet olarak Ortadoğu ve bölgede global olarak barış ve huzuru inşa etme çabası içerisinde olduklarını söyledi.

Tarım arazilerinin doğru ve yerinde kullanılması, kalıcı serveti geliştirmek ve refah artışının bir aracı haline getirmek anlamına geldiğini söyleyen Bakan Mehdi Eker, tarım sektörünü bu amaçla ele alıp bir stratejik bakış açısı geliştirdiklerini ve destekleri bu yönde verdiklerini kaydetti. En önemli girdinin bilgi ve teknoloji, makine ve ekipman olduğunu anlatan Bakan Eker, bunun da ancak desteklerle gelişebileceğini anlattı. Arazilerinin bölünmesinin engellenmesi gerektiğini bu nedenle arazi toplulaştırma için Çorumda da çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Mehdi Eker, “Üretimi belirli bir noktaya getirmek yetmiyor. Kırsalda yaşayan üreticilerin ürettiği hammaddeyi bir gıda sanayine dönüştürmek için kullanmalıyız. Bunun altyapısını kurmamız gerekiyor. Kırsal kalkınma yatırımların desteklenmesi projesi bu düşüncenin bir ürünüdür. Çorum ülkenin başka yerlerinden getirdiği nohudu işleyip leblebiye dönüştürmüştür bir çok ürün için böyledir Çorum. Kırsal kalkınma yatırımlarıyla bütün alanlarda yeni gıda sanayi geliştirirsek yeni alanlar açıp işsiz gençlerimize de iş bulacağız. Ebedi servet alanının yani tarım arazilerinin verime berekete dönüşmesi refah artışına dönüşmesi budur.

331 projeye imza atıldı. Çorum’da süt üretimi, meyve sebzeyle ilgili işleme et üretimiyle ilgili tavukçuluk kültürel gibi bir çok alan var. 25 tesisin yatırım tutarı 40 milyon tutuyor. Bunun 25 milyonu hibe. Baba oğluna kardeş kardeşe bu parayı vermez. Ama devletimiz verdi. Toplamda 331 proje ile ilgili imza atıldı yatırım tutarı 84 milyonun üzerinde, bunun hibe tutarı da 48 milyon lira.

Arazi toplulaştırma da üzerinde durduğumuz konulardan biri. Açılışını yapmadığımız Çorumda 20 bin tonluk hububat silosu var

Kırsaldaki vatandaşlarımızı kırsalda tutmamız orada karnını doyuracak projeler uygulamazsak şehirlere gelirler ve şehre geldiklerinde de daha yüksek bir maliyetle karşımıza başka bir sorun alanı çıkar. Topraklarımızı verimli kullanmak tarıma dayalı ihracatı artırmak hem de kırsaldaki üreticimizin için desteklerin yapılması lazım” dedi.
(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@