Çorum tıbbi aromatik bitki merkezi olacak

Çorum’a kurulacak olan Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi’nde sona gelindi.

Çorum tıbbi aromatik bitki merkezi olacak

Çorum’a kurulacak olan Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi’nde sona gelindi.

14 Ağustos 2017 Pazartesi 23:12
Çorum tıbbi aromatik bitki merkezi olacak

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Parlementolararası Birlik Türk Grubu Üyesi Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Dodurga Kaymakamı Taygun Deli, Dodurga Belediye Başkanı Mustafa Aydın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ ve daire müdürleriyle ile birlikte Prof.Dr. Haluk Deda Dodurga’da bulunan “Tıbbi Aromatik Bitki Bahçelerini” gezerek, incelemelerde bulundu.

Gezinin ardından Vali Kılıç başkanlığında kurum müdürlerinin katılımıyla birlikte “Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi Projesi” ile ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantıda Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt’un girişimleri sonucunda ilimizin Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi haline getirilmesi için başlatılan 6 milyon liralık proje üzerinde görüşmeler yapıldı. Milletvekili Kurt, Çorum’un Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi haline getirilmesi projesi ile ilgili çalışmalara son noktayı koymak için bir araya geldiklerini söyledi.

Bu proje ile Çorum’u tıbbi aromatik bitkilere ait fide üretim merkezi haline getirileceğini belirten Milletvekili Kurt, tıbbi aromatik bitkiler ve Çorum’da yer alan önemli fide çeşitlerinin ve tohum ıslahını sağlamak, tarımsal araştırma çalışmaları ile, TR83 Bölgesinin ekonomik ve tarımsal kalkınma potansiyellerini harekete geçirerek, kırsal alanda cazibe merkezi haline getirilmesi ile kırsal alanda yoksulluğun azaltılması ve köyden kente göçün önlenmesinin amaçlandığını kaydetti.

Çorum’un Tıbbi Aromatik Bitki Üretim Merkezi haline getirilmesi projesinin tamamlandığını ifade eden Kurt, “Yaklaşık 300 dekar alanda kurulacak olan proje kampüs alanında 5 dekar büyüklüğünde 1 adet tıbbi aromatik fide yetiştirmek için tam otomasyonlu seranın yanında 100 dekarlık tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği üretim alanı ve 50 dekarlık Karabuğday Üretim Alanı ile bin m2’lik depolama alanı ve 1 adet 3 ton/gün kapasiteli kurutma tesisi kurulması planlanmaktadır. Ayrıca, idari bina ve sosyal tesisler ile 250 kişilik toplantı/eğitim salonu, 3 adet çiftçi eğitim salonu; paketleme ünitesi, satış pazarlama alanı, laboratuvar ile soğuk odadan oluşacak yapım işleri ile proje için gerekli tüm makine ekipman alımları ve yazılım sistemlerinin kurulması planlanmaktadır” diye konuştu.

Projenin, Çorum’un ekonomik alanda kalkınmasında önemli bir yer tutacağının altını çizen Kurt, “Hatta ülke ekonomisine ciddi bir gelir sağlayacak olan tıbbi aromatik bitki üretimi Çorum’dan yönlendirilerek atıl durumda bulunan tarım arazileri ekonomiye kazandırılacak. Bu alanda yapılacak çalışmalarla birlikte tarımsal sanayi tesislerinin kurulması ve geliştirilmesi, aynı zamanda atıl durumda bulunan hazine arazilerinin değerlendirilmesi ile tıbbi aromatik bitki üretiminde ciddi anlamda iş ve istihdam imkanı sağlanacaktır” dedi.

Vali Necmeddin Kılıç da proje kapsamında Prof. Dr. Haluk Deda tarafından yapılan ‘Tıbbi Aromatik Bitki Bahçesi’ni yerinde incelediklerini belirtti. Kılıç, Çorum’un tıbbi bitkilerin yetiştirildiği merkezlerden birisi haline getirilmesinde büyük etkisi olacak olan bu projesinden dolayı Prof. Dr. Haluk Dede’ya teşekkür ederek başarılarının devamını diledi.

Projeyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Deda Çorum'un gerek iklim, gerekse florası ve gerekse toprak ve su özellikleri nedeni ile gelecekte tıbbi bitkilerin yetiştirilip, işlendiği en önemli illerden biri olma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

(Volkan SINAYUÇ)