Çorum tarımının sorunları Bakan Eker’e sunulacak

Çorum ‘da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üst düzey yetkililerinin katılımı ile tarım sektörü ortak akıl toplantısı gerçekleştirildi.

Güncel 30.11.2014, 23:37 30.11.2014, 23:38
1471
Çorum tarımının sorunları Bakan Eker’e sunulacak
Çorum ‘da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üst düzey yetkililerinin katılımı ile tarım sektörü ortak akıl toplantısı gerçekleştirildi.

Cumartesi günü Anitta Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ümit Bayram Kutlu, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nevzat Birişik, Hayvancılık Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Salih Çelik, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Bekir Ankaralı, Strateji Geliştirme Başkanlığı Daire Başkanı Dr. A. Abdullah Antalyalı, Strateji Geliştirme Başkanlığı GTH Uzmanı Korhan Kayal, Strateji Geliştirme Başkanlığı Mühendisi İbrahim Temizkan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkan Vekili Ali Recep Nazlı, Tarla Bitkileri Merkezi Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mevlüt Şahin, Strateji Geliştirme Başkanlığı Mühendisi Vahdettin Şanlı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Çorum İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Yusuf Şahinbaş, ilçe müdürleri ve birim amirleri katıldı.

Toplantıda Çorum’daki tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcilerini, bakanlık yetkililerine sorunlarını anlatarak çözüm yolları konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Çorum İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, toplantının içeriği hakkında bilgiler verdi. Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek de konuşmasında tarımın son 30-40 yıla göre büyük oranda geliştiğini dile getirerek Türk tarımı ve hayvancılığının elde ettiği ürünle son 50 yılda ciddi mesafeler aldığını ve dünya ortalamasını yakaladığını kaydetti. Bugün Türkiye’nin tarımda elde ettiği gayri safi hasıla bakımından Avrupa birincisi ve dünya dördüncüsü olduğunu anlatan Küsek, Türk tarımının makro anlamda ciddi bir sıkıntısının bulunmadığını, ancak mikro anlamda bazı sorunlar yaşandığını dile getirerek, bugün Çorum’da düzenledikleri ortak akıl toplantısıyla da yerelde yaşanan sorunlara çözüm bulmayı hedeflediklerini bildirdi.

Çorum’da yapılan toplantıda elde edilen verileri değerlendirerek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’e bir rapor halinde sunacaklarını anlatan Küsek, en geç 2-3 aylık süre içerisinde de makul olan sorunlara somut olarak çözüm bulmaya çalışacaklarını dile getirdi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@