“Çorum olaylarından gelecek adına ders çıkarılmalı”

Hemşehrimiz Şair-Yazar Cevat Turan, kısa sürede 6. basımını yapan, Çorum olaylarını anlattığı, tutkulu bir aşk romanı “Unutmalar Şehri” adlı kitabı için memleketine geldi.

“Çorum olaylarından gelecek adına ders çıkarılmalı”

Hemşehrimiz Şair-Yazar Cevat Turan, kısa sürede 6. basımını yapan, Çorum olaylarını anlattığı, tutkulu bir aşk romanı “Unutmalar Şehri” adlı kitabı için memleketine geldi.

19 Kasım 2017 Pazar 21:58
“Çorum olaylarından gelecek adına ders çıkarılmalı”

Çorum’da yaşadığı olaylardan derlediği ve 4 yıllık bir çalışmanın ürünü olan Yunus Emre Kültür ve Edebiyat ödülü kazanan “Unutmalar Şehri” isimli romanı kapsamında hemşehrileri ile buluşmak için ilimize gelen Cevat Turan, sabah saatlerinde basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. Daha sonra ise saat 12.30'da Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi'nde bir söyleşi programına katıldı. Kendisi gibi eşi de gazeteci olan Basın Danışmanı Deniz Özen Başaran ile birlikte geldiği Çorum’da AHL Park AVM içerisinde bulunan D&R’da bir imza günü düzenleyen Cevat Turan büyük ilgi gördü.

Katipler Konağı’nda düzenlenen toplantıda öncelikle kendini tanıtarak yıllardır İstanbul’da yaşadığını söyleyen Cevat Turan, 3 şiir, 1 öykü kitabının ardından son olarak “Unutmalar Şehri” adlı bir romanını yazdığını söyledi. Türkiye'nin yakın dönemine ışık tutan romanın 1980 yılının Mayıs ayında başlayıp 5 ay süren Çorum olaylarını yerel bir gazetecinin gözünden anlattığını, 4 yıla yakın bir araştırma süreci sonunda tamamlanan ve Puslu Yayıncılık etiketiyle 22 Nisan'da yayımlanan romanın 6. Baskısını yaptığını söyleyen Turan, romanda dönemin aşk, ayrılık, bürokrasi, siyaset gibi olaylarını objektif olarak okuyucuya sade ve yalın bir dille aktarmaya gayret gösterdiğini söyledi.

1980 yılında yaşanan ve Türk tarihine kara bir leke olarak geçen Çorum olaylarının, gelecek kuşaklara ve özellikle de genç nesillere ders olması gerektiğini söyleyerek romandaki amacının Çorum olaylarını kaşımak değil, gelecek nesli bir ışık yakmak olduğunu vurguladı.

“Yazar olarak Çorum ve Türkiye tarihine karşı bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğu yerine getirip Çorum olaylarını irdeleyen romanımı okuyucularımla buluşturdum” diye konuşan Cevat Turan, romanda ülkemiz üzerinde oynanan oyunların Çorum kesitini ele aldığını, bizzat yaşadığı olayların yanında 4 yıllık bir çalışma yaparak dönemin tüm kesimleriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini, devlet ve gazete arşivlerini irdelediğini, gerçeklere bağlı kalarak olaya kurgu katmadan, tarafsız bir gözle romanını yazdığını ifade etti.

Romanın içerisinde yaşanan aşkın satış kaygısıyla bulunmadığını, aşkın hayatın her alanında olduğu gibi o dönemde de bulunduğunu söyleyen Turan, romanında gazeteci Alper ile Esma’nın umarsız aşkını, Kızıl Ömer ile Kara Bebek’in ölümcül mücadelesini, CIA ajanı Peter’le siyaset, bürokrasi, örgütsel bağlantıları, ihanetleri ve birçok masum insanın kaderini felaketle birleştiren kesişmeleri anlattığını kaydetti.

ADD’DE SÖYLEŞİ

Cevat Turan daha sonra ADD Çorum Şubesi’ndeki söyleşiye katıldı. Burada romanını tanıtan ve katılımcıların sorularını yanıtlayan Turan, Çorum olaylarının çok iyi tahlil edilmesi gerektiğine dikkat çekti

Sıcak ortamda gerçekleştirilen söyleşiye CHP İl Başkanı Hasan Suvacı, CHP Merkez İlçe Sekreteri Saadet Aydoğdu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Firdevs Yalçın, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke, Vatan Partisi Eski İl Başkanı Mehmet Patlar, Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, Eğitim Sen eski Şube Başkanı Şair Mehmet Öztürk, ADD Yöneticilerinden Av. Filiz İlkyaz, Aydın Kuzu ve Şerife Yirci, Eğitimci-Yazar Muzaffer Gündoğar, yazar Fatma Nilüfer Yalçınkaya, çok sayıda eğitimci, ADD üyesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ADD Şube Başkanı Uğur Demirer yaptığı açılış konuşmasında bu toprakların yetiştirdiği bir yazarı ağırlamaktan büyük onur duyduklarını belirterek, yazar Cevat Turan’ın yakın tarihimizi mercek altına aldığı eseriyle toplumsal bir görevi başarı ile ortaya koyduğunu ifade etti. “Unutmalar Şehri”ni bir solukta okuduğunu da ifade eden Uğur Demirer, yazar Cevat Turan’a böyle bir esere imza atmış olmasından dolayı teşekkür etti.

AHL D&R’DA İMZA GÜNÜ

Sohbet havasında geçen program sonunda kitaplarını da imzalayan Cevat Turan, daha sonra Çorum AHL Park’a geçerek, D&R Kitap Mağazası’nda düzenlediği imza gününde okurları ile buluştu.

(Volkan SINAYUÇ-Erkan BAYATLI)