“Çorum, öğrencilerine sunduğu yaşam kolaylığı ile tercih nedeni”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, TV 19’da, sunuculuğunu Murat Erdoğan’ın yaptığı “Murat Erdoğan’la Bakış Açısı” programında, Çorum’un sunduğu yaşam kolaylığı nedeniyle Hitit Üniversitesi’nin tercih edildiğini belirtirken, uluslararası öğrencilerin de Hitit Üniversitesi’nde kendilerini iyi hissettiklerini söyledi.

“Çorum, öğrencilerine sunduğu yaşam kolaylığı ile tercih nedeni”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, TV 19’da, sunuculuğunu Murat Erdoğan’ın yaptığı “Murat Erdoğan’la Bakış Açısı” programında, Çorum’un sunduğu yaşam kolaylığı nedeniyle Hitit Üniversitesi’nin tercih edildiğini belirtirken, uluslararası öğrencilerin de Hitit Üniversitesi’nde kendilerini iyi hissettiklerini söyledi.

25 Temmuz 2017 Salı 22:53
“Çorum, öğrencilerine sunduğu yaşam kolaylığı ile tercih nedeni”

Dünyanın çeşitli üniversiteleriyle 150 anlaşma yaptıklarını da belirten Rektör Alkan, bu yıl 60 ülkeden 2400 öğrencinin başvurduğunu bildirdi.

“15 TEMMUZ HAÇLI SEFERİ”

Programın başında 15 Temmuz süreci ile ilgili değerlendirmeler yapan Rektör Alkan, 15 Temmuz’u “Haçlı Seferi”ne benzetirken, üniversitelerin bu konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaları gerektiğini söyledi.

Darbe girişiminin bilişim üzerine yapıldığını ifade eden Prof.Alkan, “Milli uçağımız, milli pilotumuz, milli yazılımız yoksa, o uçağın aslında bir düşman uçağına dönüşmesinin an meselesi olduğunu gördük. Elhamdülillah, uçağa benzin koymayan vatan evladı olduğu için uçak kalkamadı, atletini tankın egzozuna sokan vatan evladı olduğu için tanklar gereğini yapamadı” diye konuştu.

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİNİN HEDEFİ

Her ilde en az bir üniversite olmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, “Bunun amacı; üniversiteler kurulurken eğitim verilmesine ek olarak bulunduğu ildeki, çevredeki tüm paydaşlara hizmet etmesini öngörmesidir. Bu bakış açısı da beraberinde Hitit Üniversitesine, Çocuk Üniversitesi konseptinden Teknokent’e varan bir çalışma getirdi. Çocuk Üniversitesi ile çocuklara bilim aşkını, bilimin ne kadar güzel bir şey olduğunu göstermek, bulundukları ildeki üniversite konseptini tanıtmak, rutinin dışına çıkarak eğlenceli bir şekilde hayatlarını sürdürmelerini amaçladık.” dedi.

“MESLEK SEÇİMİ ÇOK ÖNEMLİ”

Üniversite seçimindeki en önemli faktörlerden birinin sevilen mesleğin seçilmesi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, “Her üniversitede çok sayıda bölüm var. Bence bölüm çok önemli. Hangisinde kendinizi daha iyi geliştirecek ve başarılı kılacaksanız o bölümü seçmekte çok büyük yarar var” dedi.

‘Neden Hitit Üniversitesi?’ sorusunu cevaplayan Prof. Alkan, “Çorum lokasyon olarak Ankara ve Samsun’a çok yakın bir mesafede. Yaşam kolaylığı ile Çorum benzer büyüklükteki illere fark oluşturan bir şehir. Şehirdeki insanlar öğrencileri kendi evlatları gibi görüyor” dedi.

“KONAKLAMA SORUNU YOK”

Öğrencilere yeni bölüm açılırken istihdam odaklı olmasına özen gösterdiklerine ve mezuniyet sonrasında kolay iş bulmaları için çalışmaların yapıldığını belirten Reha Metin Alkan, Hitit Üniversitesi’nin öğrencilerinin konaklama konusunda problemi olmayan az üniversitelerden birisi olduğunu vurgulayarak “Eğitimdeki en önemli unsur öğretim elemanı ve alt yapıdır. Öğretim elemanlarımızın kendilerini yetiştirmeleri için gücümüz yettiği kadar destek veriyoruz. Eğitim için gerekli bütün altyapıyı sağlıyoruz. 7/24 internet üzerinden kütüphane imkanı, tüm mekanlarımızda WiFi olanağı, ihtiyacı olan öğrencilerimize yemek bursu, 400 civarındaki öğrencimize yarı zamanlı çalışma fırsatı sunuyoruz. Bunların yanı sıra çift anadal programı, HİTİTSEM’deki yabancı uyruklu öğretim elemanlarımızla İngilizce öğrenme fırsatı sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

“MUAZZAM SPOR TESİSİ”

Sosyal ve sportif faaliyetlere de büyük önem verdiklerini belirten Prof.Alkan, Öğrencilerimize muazzam bir spor tesisi kazandırdık. 90’a yakın öğrenci kulübüne sahibiz. Birkaç ay öncesinde Antarktika’ya ekibimiz gitti. Artık Hitit Üniversitesi bu çalışmaları yapan, bu projelerle hedef büyüten bir üniversitedir” dedi.

150 ÜNİVERSİTE İLE ANLAŞMA

Üniversitemizin inanılmaz bir hareketlilik içerisinde olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, “Artık oturduğunuz yerden öğrencinin gelmesini beklendiği dönem sona erdi. Artık herkesin rakibi var. Şuan da dünyanın çeşitli üniversiteleriyle 150 anlaşma yaptık. Bunun içerisinde ABD, Japonya, Ukrayna, Tataristan, Sudan ve aklınıza Avrupa’dan neresi geliyorsa orası da var. Hitit Üniversitesinin ayak basmadığı bir kıta kalmadı. Bu yıl 60 ülkeden 2400 uluslararası öğrenci Üniversitemize başvurdu.” şeklinde konuştu.

Uluslararası öğrencilerin Çorum’u tercih etmelerinde üniversitede kendilerini iyi hissetmelerinin, sunulan imkanların, onlara özel bir misyon yükleme duygusunun altını çizen Rektör Alkan, Erasmus ve Mevlana Değişim programları hakkında da bilgi paylaşımında bulunarak,

gitmek isteyen hemen her öğrenciye bu fırsatların sunulduğunu belirtti. (Haber Merkezi)