“Çorum Müzesi ülkeye örnek”

Bilgi, Kültür ve Turizmi Geliştirme Destekleme Derneği Başkanı Hayati Çam, ilimizin turizm ve tanıtım faaliyetlerine önemli katkılar sağlayan ve yaptığı çalışmalarla her geçen gün daha da iyiye giden Çorum Müzesi’ne ödül verdi.

Güncel 17.10.2014, 00:49 17.10.2014, 00:50
715
“Çorum Müzesi ülkeye örnek”
Bilgi, Kültür ve Turizmi Geliştirme Destekleme Derneği (BİKTUDER) Başkanı Hayati Çam, Çorum’un tanıtılmasında etkili çalışmalar yapan Müze Müdürlüğü’ne ödül verdiklerini bildirdi.

Müze Müdürlüğü’nün müzecilik konusunda Türkiye’ye örnek olabilecek bir çok çalışmaya ve projeye imza attığını belirten Hayati Çam, yapılan çalışmalarda Çorum’un etkin bir şekilde tanıtıldığını kaydetti.

Müze Müdürü Arkelolog Dr. Önder İpek’i başarılı çalışmalarından dolayı kutlayan ve bir plaketle ödüllendiren BİKTUDER Başkanı Çam, Müze Müdürlüğü’nün örnek çalışmaları hakkında da bilgiler verdi.

Dernek olarak ilimizin turizm ve kültürel tanıtımına önem verdiklerini belirterek tanıtımın devamlılık isteyen bir süreç olduğunu hatırlatan Hayati Çam, bu süreçte aktif olarak yer alan 1 kamu kuruluşu ve 1 özel kuruma her yıl turizm ve kültür tanıtım ödülü vereceklerini, 2014 yılı için kamu kurumu olarak Çorum Müze Müdürlüğü’nü belirlediklerini açıkladı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın “Küçük Ölçekli Altyapı Geliştirme, Kültürel, Turistik Değerleri ve Ekolojik Dengeleri Koruma ve İyileştirme Mali Destek Programı” çerçevesinde Çorum Valiliği adına Çorum Müzesi tarafından hazırlanan “Herkes Müzeye” projesinin hayata geçirildiğini hatırlatarak bu yeni müzecilik yaklaşımı ile uygulamasının Türkiye’ye örnek olduğunu söyleyen Çam, ayrıca müzede Eğitim ve Uygulama Merkezi’nin hayata geçirildiğini, teşhir salonlarında bir çok yenilik yapıldığını, dokunmatik ekran görselleştirilmesi, interaktif animasyon ve similasyonlu Hitit arabasının önemli çalışmalar olduğunu bildirdi.

Müze içinde kalan öğrencilerin atölyeler, drama ve sergi alanıyla birlikte Hitit yaşamını da öğrendiğini kaydeden Hayati Çam, yine OKA destekli hazırlanan “Something’s Happening In The Çorum Museum-Çorum Müzesinde Bir şeyler Oluyor” projesinin başladığını vurguladı.

Çorum Müzesi’nin çocuklara, öğrencilere ve gençlere yönelik uygulamalı mitolojik takı tasarım eğitimi verdiğini de dile getiren Çam, “Çorum Museum Collection” isimli mobil uygulamanın da hayata geçirildiğini belirterek “Akıllı telefonlara ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulamada kullanıcılar; Çorum Müzesi, Boğazköy ve Alacahöyük Örenyerleri ve Hitit Uygarlığı ile ilgili bilgilere erişebilmektedirler. Hititlerle ilgili yapılmış olan canlandırma resimlerden dönemin yaşamı hakkında bilgiler edinilirken, müzede sergilenen eserlerin nasıl yapıldıkları veya ne için kullanıldıkları da öğrenilmektedir. Müzeyi gezerken de kullanılabilecek bir araç olan uygulama, kullanıcıların telefonlarında saklayabilecekleri ve her zaman erişebilecekleri bir bilgi bütünüdür. Uygulamaya Google Play veya App Store’dan ücretsiz olarak erişilmektedir. Çorum Müze Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar nedeniyle dernek olarak kutluyor başarılarının devamını bekliyoruz” diye konuştu.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@